CEGŁA NA ŚCIANIE

Cegła na ścianie jest wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem.

Cegły pochodzące z rozbiórek lub w formie płytek, o różnej kolorystyce i fakturze.

Skąd pozyskać cegłę na ścianę?

Jeśli zależy nam na niepowtarzalnym klimacie, który ciężko jest odtworzyć za pomocą nowoczesnych materiałów. Możemy skontaktować się z jedną z firm, która zajmuje się skupem cegły z wyburzanych budynków lub rozbiórką domów.

Takie cegły selekcjonuje się i czyści za pomocą szlifierek, jednak taka obróbka narusza oryginalną strukturę, dlatego zwykle czyści się je ręcznie przy użyciu wody i – ewentualnie – kroi w plastry (płytki). Za cegły zapłacimy 3-5 zł/szt., a za płytki 30-110 zł/m².

Na rynku dostępni są również producenci klinkieru, którzy produkują kolekcje postarzanych cegieł i płytek. Większość z nich jest ręcznie formowana o nierównych krawędziach i chropowatych powierzchniach. Postarzane cegły różnią się między sobą kolorem i fakturą. Faktura postarzanych cegieł bywa nakrapiana, odciskana albo rysowana. Za cegły musimy zapłacić 3,5-6,0 zł/szt.

Dla tych, którzy nie wznoszą ścian, a jedynie chcą je wykończyć, bardzo dobrym rozwiązaniem będą postarzane płytki. Jeśli pochodzą z tej samej kolekcji, zwykle wyglądają tak samo jak cegły, ale są od nich cieńsze. Są także tańsze. Za płytki zapłacimy 10-20% mniej niż za cegły z tej samej serii.

Jak dbać o taką ścianę?

Ceglaną ścianę powinno się impregnować, zarówno cegłę, jak i fugi. Dostępne na rynku impregnaty mają różne działanie. Musisz się zastanowić na jakim efekcie Ci zależy. Niektóre preparaty zmieniają kolor cegły i nabłyszczają. Zaimpregnowane cegły ograniczą wchłanianie wilgoci, natomiast trzeba pamiętać, że cegła musi oddychać. Najlepsze środki to takie, które wnikają w materiał, ale nie zamykają całkowicie struktury cegły.

Ścianę wykończoną cegłami można czyścić chemicznie przy pomocy specjalnych preparatów przeznaczonych do tego typu powierzchni. Środki czyszczące dobiera się w zależności od tego, czym ściana z cegieł została zabrudzona np. cementem, kurzem, tłuszczem, itp. Jeśli preparaty okażą się nieskuteczne, możemy być zmuszeni do zastosowania na ścianie metody mechanicznej np. piaskowania.

Jak oświetlić ścianę z cegły?

Ściana z cegły w kuchni (i nie tylko) będzie się prezentowała wyjątkowo atrakcyjnie jeśli dodamy oświetlenie skierowane w jej stronę. Zarówno liniowe, jak i punktowe przyczyni się do powstania ciekawej gry światła i cienia, dzięki której wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne i klimatyczne.