Fronty meblowe – fornir czy melamina?


Na jakie fronty się zdecydować?
Podstawowa różnica to cena. Czy warto inwestować w droższy produkt?

Ale po kolei. Co to jest fornir, a czym jest płyta melaminowa?
Są to cienkie płaty, „liście” drewna uzyskane w procesie skrawania, po uprzednim poddaniu go obróbce hydrotermicznej.

Fornir jest materiałem naturalnym, dlatego jest zdecydowanie droższy niż płyta laminowana melaminą. Różnica w cenie wynika głównie z pracochłonnego procesu wytwarzania, a następnie nanoszenia forniru na płytę wiórową lub mdf. Po nałożeniu dodatkowo należy fornir zabezpieczyć lakierem.

W przypadku płyty proces jest prostszy i mniej skomplikowany. Na płytę wiórową nakleja się melaminę i produkt praktycznie jest gotowy, należy go przyciąć na odpowiedni wymiar i okleić wąskie płaszczyzny.

Względy praktyczne jednak przemawiają za wyborem płyty melaminowej. Płyta jest bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia, fornir jest materiałem delikatniejszym. Natomiast względy wizualne przemawiają za fornirem. Fornir, jako materiał naturalny, zapewnia nam bardziej estetyczne walory wizualne.

Jednak producenci płyt laminowanych robią co mogą aby ich materiał wyglądał równie pięknie jak fornir. Daje się to zauważyć w ostatnim czasie. Płyty stają się pod względem wizualnym coraz lepsze. Obecnie często się zdarza taka sytuacja, że nawet fachowcom trudno rozróżnić płytę od forniru.

Wybór nie jest oczywisty. Jeśli nie ogranicza nas budżet warto zobaczyć oba materiały na żywo.
Zapraszamy na nasze ekspozycje – pokazujemy różnorodne rozwiązania.


Bogdan Hryniszyn
Projektant
+48 601 733 588
bogdan.hryniszyn@chobot.pl
www.chobotdesign.pl