FRONTY MEBLOWE – FORNIR CZY PŁYTA ?

Na jakie fronty się zdecydować? Coraz bardziej widać dylematy klientów który materiał wybrać.

Na początek co to jest fornir – są to cienkie płaty „liście” drewna uzyskane w procesie skrawania, po uprzednim poddaniu go obróbce hydrotermicznej.

Podstawowa różnica to cena.

Fornir jest materiałem naturalnym dlatego zdecydowanie jest droższy niż płyta „laminowana” melamina. Różnica wynika głównie z pracochłonnego procesu wytwarzania, a następnie naniesienia forniru na płytę wiórową lub mdf. Po nałożeniu dodatkowo należy fornir zabezpieczyć lakierem. W przypadku płyty proces jest prostszy i mniej skomplikowany. Na płytę wiórową naklejamy melaminę i produkt praktycznie jest gotowy, należy go przyciąć na odpowiedni wymiar i okleić wąskie płaszczyzny.

Względy praktyczne są po stronie płyty, Płyta jest bardziej odporna na zarysowania i uszkodzenia, fornir jest materiałem delikatniejszym.  Natomiast względy wizualne są po stronie forniru, daje nam naturalny charakter materiału.

Jednak producenci płyt robią co mogą aby ich materiał wyglądał również pięknie jak fornir. Daje się to zauważyć w ostatnim czasie. Płyty stają się pod względem wizualnym coraz lepsze.

Wybór należy do każdego z nas. Co nam się bardziej podoba oraz jakiem budżetem dysponujemy.