Jakie fronty do kuchni?

Kuchnia to inwestycja na lata, a front to jedna z najważniejszych części mebli.
To one decydują o charakterze naszej kuchni, warto zapoznać się z ich walorami wizualnymi jak i technicznymi…

Fronty z płyt laminowanych:

Wykonywane są, z wiórów drzewnych sklejonych i zespolonych żywicami, które w procesie prasowania pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze zostają powleczone warstwą laminatu a krawędzie płyty obrzeżem PCV. Płyty laminowane występują w różnych kolorach jak i dekorach. Zaletą frontów laminowanych jest niska cena, wadą natomiast to iż materiału nie da się wyfrezować.

Fronty z płyty MDF foliowanej:

Technologia wykonania tych frontów zaczyna się od docięcia płyty MDF (płyta średniej gęstości z włókien drzewnych) i wykonania na niej konkretnych wzorów. Następnie formatki pokrywane są klejem termoutwardzalnym i folią PCV w określonym dekorze. Fronty umieszczane są w prasie próżniowej gdzie zachodzi proces naklejenia foli.
Zaletą frontów jest szeroki wybór dekorów i frezowań frontów oraz niska cena (płyty foliowane oraz laminowane to najtańsze rozwiązania z jakich możemy wykonać fronty). Wadą jest wrażliwość na wysoka temperaturę, która wynika z samego procesu realizacji czego skutkiem może być odklejenie foli od płyty.

Fronty z płyty MDF lakierowanej:

Produkcja tego typu frontów polega na nanoszeniu lakieru metodą natryskową na gotowe formatki z płyty MDF, uzyskując idealnie wykończoną powierzchnię z każdej strony frontu. Istnieje możliwość pozostawienia powierzchni matowej lub poddania jej polerowaniu by uzyskać połysk na froncie. Fronty występują tylko wyłącznie w paletach kolorystycznych.
Zaletą frontów jest łatwość utrzymywania czystości oraz podniesiona odporność na wilgotność powietrza w pomieszczeni. Wadą zaś wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania.

Fronty fornirowane:

Tego typu fronty wykonuje się poprzez oklejenie formatek z MDF paskami forniru, czyli drewna naturalnego w postaci warstw o grubości kilku milimetrów. Po oklejeniu na gotowe formatki nanosi się kilka warstw lakieru, można też zastosować polerowanie na wysoki połysk.
Zaletą jest powtarzalność wzoru, czego nie osiągniemy używając naturalnego drewna. Wadą jest miękkość forniru, łatwo go uszkodzić.

Fronty drewniane:

Fronty drewniane są niewątpliwe najbardziej szlachetne. Składają się z konstrukcji ramowej po obwodzie oraz płyciny o mniejszej grubości w środku (płyciny czasem wykonuje się z MDF fornirowanego).
Zaletami frontów drewnianych jest ich trwałość, nawet zniszczone fronty drewniane nadają się do renowacji. Oczywiście występują też wady. O takie fronty trzeba dbać i uważać ze środkami czystości. Wzornictwo frontów jest klasyczne zatem możemy zapomnieć o wymyślnych dekorach lub gładkich powierzchniach. Trzeba się liczyć również większym wydatkiem finansowym.