Okapy kuchenne

Okap w kuchni, niepozorne urządzenie które dziś staje się prawdziwą ozdobą każdej kuchni. Każdemu z nas to urządzenie kojarzyło się kiedyś jako zmora każdej kuchni, często nie przywiązywaliśmy uwagi do jego wyglądu, charakteru czy też ogromnej funkcji jaką pełni w naszej kuchni. Dziś okap to nie tylko urządzenie do pochłaniania zapachów i dodatkowe źródło światła ale przede wszystkim element dekoracyjny naszej kuchni.

Zaczniemy od teorii. 
Producenci okapów dostosowali się do wymagań rynku i potrzeb klientów. Okapy zostały podzielone na dwa znaczące segmenty w zależności od ich sposobu działania, mamy pochłaniacz i wyciąg. Pochłaniacze stosujemy zawsze jeżeli nie mamy możliwości podłączenia się do kanału wentylacyjnego, powietrze trafia do pochłaniacza gdzie następnie zostaje oczyszczone i wyposzczone ponownie do kuchni.Inaczej jest z wyciągami w których powietrze oczyszczane przez filtry trafiają bezpośrednio na zewnątrz kuchni. Okapy dzielimy również na kilka znaczących grup w związku z ich miejscem i sposobem montażu. Do najbardziej znanych i popularnych są okapy wyspowe, pod szafkowe i przyścienne. Najważniejszymi parametrami przy wyborze okapu są głośność oraz wydajność. Cichym okapem jest urządzeniem, które na początkowych biegach działa poniżej 50 dB i ma wydajność min. 200m3/h.

Wybierając rodzaj okapu musimy pamiętać że jego sposób montażu ma wpływ na rodzaj mebli kuchennych które wybierzemy. Do kuchni w angielskim stylu idealnie wpisują się okapy przyścienne w stylistyce retro lub przeznaczone do zabudowy okapy podszafkowe. Ten drugi rodzaj pozwala nam wykonanie bardzo pięknej i oryginalnej zabudowy w kolorze i stylistyce mebli kuchennych, dzięki czemu nasz okap stanie się niewidzialnym cichym pomocnikiem a zabudowa stanie się główną ozdobą naszej kuchni. Okapy wyspowe dzięki oryginalnemu i delikatnemu designu z pewnością nadadzą każdej kuchni przestronnego i lekkiego charakteru. Zastosowanie na wyspie okapu np. Miele wysuwanego z blatu pozostawia kuchnie w pełni otwartą na salon czy jadalnię. Wybierając okap pamiętaj że to właśnie dzięki niemu możesz podkreślić charakter swoje kuchni.