Oświetlenie w kuchni

JAKIE OŚWIETLENIE WYBRAĆ?

O wygodzie i funkcjonalności kuchni w dużym stopniu decyduje oświetlenie. W kuchni przy pracy powinno być jasno. Podczas zmywania, gotowania, przygotowywania posiłków potrzebujemy dobrego oświetlenia.
Projektując i planując oświetlenie w kuchni, musimy pamiętać że źródło światła powinno być tak umieszczone aby nie oślepiało oraz żeby nie powodowało zbyt dużego cienia.
Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie oświetlenia nad miejscem pracy.
Jeżeli w kuchni posiadamy szafki wiszące, wówczas montaż oświetlenia wykonujemy pod szafkami, co za tym idzie mamy dobrze oświetlone miejsce pracy.
Jeżeli szafek górnych nie posiadamy, wówczas musimy pomyśleć nad oświetleniem w suficie, w suficie podwieszanym lub na ścianie w różnego rodzaju kinkietach lub lampach ściennych.
Jak w każdym wnętrzu tak i w kuchni nie powinno zabraknąć oświetlenia centralnego, które równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie.
Co do rodzaju oświetlenia to jest bardzo szeroki wybór.
Źródłem światłą w kuchni mogą być, żarówki, świetlówki, halogeny, oraz różnego rodzaju źródła światła ledowego o różnej barwie i natężeniu.
Wybór mamy bardzo duży dlatego należy bardzo dobrze przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia, jak i jego moc, wówczas praca będzie przyjemna i miła.