Jak podkreślić charakter kuchni uchwytami?


Uchwyty, gałki czy niewidoczne mechanizmy otwierania szafek kuchennych to bardzo istotny element wykończenia mebli.
Uchwyty, oprócz walorów estetycznych, mają być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu.

Zacznijmy od uchwytów najbardziej popularnych, czyli uchwytów przykręcanych do powierzchni frontów. W przypadku takich uchwytów wybór jest największy. Producentów jest bardzo dużo i każdy posiada w swojej ofercie od kilku do kilkudziesięciu modeli.
Mogą być to uchwyty nowoczesne, retro, różnego rodzaju gałki, relingi.
Przy wyborze takich uchwytów musimy zwrócić uwagę, aby uchwyt pasował do wyglądu mebli oraz aby kształt i kolor odpowiadał stylistyce mebli i spełniał swoje zadanie.

Drugim rodzajem uchwytów są to uchwyty zintegrowane z frontem.
Mamy tutaj różnego rodzaju uchwyty w postaci listew, które montowane są w płaszczyźnie frontów, najczęściej taki montaż jest u góry każdego elementu.
Kolorystyka takich frontów jest bogata, najczęstszym kolorem jest kolor srebrny, aluminiowy, może być kolor czarny, jak również brąz.
Taki rodzaj uchwytów pod względem wizualnym bardziej pasuje nam do kuchni nowoczesnych.

Kolejnym rodzajem uchwytów są tzw. „uchwyty frezowane”.
W tym przypadku w powierzchni frontów wykonuje się różnego rodzaju frezowania i rowki, które umożliwiają włożenie palców tak, aby łatwo i wygodnie można było otworzyć drzwiczki meblowe.
Najbardziej popularnym uchwytem jest frezowanie po całej długości frontu w postaci rowku.
Uchwyty takie są zawsze w kolorze frontów, gdyż wykonuje się je w płycie mdf, lakierowanej w półmacie lub połysku. Przy nowoczesnych kuchniach taki rodzaj otwierania jest bardzo często wybierany.
System ma jednak pewną wadę. Jest mało wygodny dla osób o długich paznokciach.

Ostatnim rozwiązaniem otwierania szafek jest tzw. system „TIP-ON KLICK-KLACK”. W tym przypadku na powierzchni frontów nie mamy widocznych żadnych elementów. System ten działa na zasadzie dociśnięcia frontu. Wewnątrz szafki znajduje się mechanizm który odpycha front na taką odległość aby można było go otworzyć. Warto wtedy się upewnić, czy powierzchnia frontu może być niepalcująca.

Każdy system otwierania szafek będzie ma swoje plusy i minusy. Wybór należy do nas. Zawsze warto przed decyzją porozmawiać z projektantem i zobaczyć różne rozwiązania na żywo. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszej ekspozycji, gdzie pokazujemy różnorodne rozwiązania.


Bogdan Hryniszyn
Projektant
+48 601 733 588
bogdan.hryniszyn@chobot.pl
www.chobotdesign.pl