Zlewozmywak pod oknem – co z wylewką?


Zdecydowałeś się na zlewozmywak pod oknem?
Zlewozmywak pod oknem niewątpliwie jest efektownym pomysłem, ale od razu rodzi pytania o niedogodności związane z kolizją otwierania okna i wylewki.
Postaramy się podpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.
Umiejscowienie zlewu pod oknem było kiedyś rozwiązaniem bardzo rzadkim i mało spotykanym, dzisiaj coraz częściej pojawia się w realizacjach. A nawet można powiedzieć że w co drugiej kuchni.
Takie rozwiązanie ma jednak plusy i minusy.
Plusami może być piękny widok za oknem czy obserwacja bawiących się dzieci w ogrodzie, co jest zdecydowanie przyjemniejsze niż zmywanie naczyń. Co najważniejsze, korzystamy ze światła dziennego, które w ciągu dnia oświetli nam miejsce zmywania. Aby jednak dostęp światła był przez całą dobę musimy pomyśleć o dodatkowym oświetleniu.
Minusami mogą być np. brudzenie się okna od pryskającej wody, problem z wygodnym dostępem do okna, brak możliwości otwierania okna ze względu na wystającą baterię. Bateria jest to najczęstszy i najczęściej omawiany problem.
Jeśli chcemy mieć zlew pod oknem powinniśmy pomyśleć o tym jak najwcześniej.
Jeżeli mamy wpływ na montaż okna, wówczas powinniśmy zamontować je na odpowiedniej wysokości, czyli takiej aby nie była mniejsza niż zakładana wysokość blatu roboczego.
Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna ponad blatem roboczym na wysokości 25-30 cm, wówczas nie będzie przeszkadzać nam wystająca bateria.
Kolejnym rozwiązaniem może być montaż zlewu w takim miejscu, aby bateria znalazła się pomiędzy dwoma skrzydłami okna tak, aby skrzydło mijało baterię.
Jeżeli mamy okno jednoskrzydłowe i jest zamontowane na wysokości blatu roboczego, w takim przypadku najlepszym sposobem będzie montaż baterii ze składaną lub opuszczaną wylewką.
Jednak proszę zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie potrzebuje również przestrzeni i kilku centymetrów luzu pomiędzy blatem a oknem.


Bogdan Hryniszyn
Projektant
+48 601 733 588
bogdan.hryniszyn@chobot.pl
www.chobotdesign.pl