Kamień, spiek, kwarcogranit – co wybrać?


Wybór materiałów na blat może nas przyprawić o ból głowy, ale niestety kuchnia musi mieć blat, więc zachęcam do lektury. Przygotowałem mini-przewodnik.

Blaty z naturalnych materiałów

Jeżeli szukasz naturalnych materiałów, to polecam granit. Żaden inny materiał nie oddaje bardziej piękna i siły przyrody niż kamień. Dzięki niemu możemy stworzyć niespotykane efekty estetyczne.
Granit jest również niezwykle trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem. Z powodzeniem wytrzymuje kontakt z gorącym naczyniem bądź ostrym narzędziem.
Blat kuchenny wykonany z granitu oprócz niekwestionowanych walorów wizualnych sprawdza się również w codziennym użytkowaniu.

Blaty ze spieku kwarcowego

Są produkowane ze zmielonych skał granitowych z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników.
Proces wytwarzania spieków polega na zmieszaniu trzech składników i sprasowaniu pod odpowiednim ciśnieniem, a następnie wypiekaniu w piecu hybrydowym o temperaturze 1220 stopni. Spieki kwarcowe od spodu są podklejone siatką wzmacniającą.
Spieki są bardzo twardym i mocnym materiałem odpornym na plamy, uderzenia oraz zarysowania. Spieki, dzięki bardzo małej grubości, możemy zastosować na fronty meblowe i okładziny ścienne.
Oprócz wyjątkowych właściwości spieki posiadają duży wybór kolorystyczny.

Blaty z konglomeratu kwarcowego.

Ten typ materiału jest najczęściej porównywany z granitem.
To najpopularniejszy konglomerat, który zawiera w sobie powyżej 90% naturalnego kwarcu w postaci zmielonych kamieni albo piasku oraz do 10% spoiwa, zwykle jest to żywica epoksydowa. Dla ciekawego efektu wizualnego dodawane są do niego fragmenty szkła lub ceramiki, a także barwniki.
Konglomerat jest materiałem odpornym na zarysowania, odbarwienia, kwasy domowe.
Na blaty kuchenne wybierane są materiały antybakteryjne.

Jaki blat wybrać?
Cóż, często decyzja finalnie wynika z upodobania sobie konkretnego dekoru lub budżetu. Zawsze warto porozmawiać z projektantem. Oprócz wspomnianych wyżej opcji jest jeszcze wiele innych materiałów, z których można wykonać blaty kuchenne.


Bogdan Hryniszyn
Projektant
+48 601 733 588
bogdan.hryniszyn@chobot.pl
www.chobotdesign.pl