Piekarnik na wysokościach – tak czy nie ?


Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni, dlatego często zastanawiamy się, gdzie go zamontować tak, aby korzystanie z niego było wygodne i ergonomiczne. W zależności od wielkości kuchni i ilości potrzebnego blatu roboczego rozróżniamy dwa rodzaje montażu piekarnika.

Montaż piekarnika pod płytą grzewczą

Pierwszym sposobem montażu piekarnika jest umieszczenie go pod płytą grzewczą bliżej podłogi. To rozwiązanie odpowiednie do kuchni małych, wówczas gdy potrzebujemy więcej blatu roboczego.  Sprawdzi się ono też w kuchniach, w których mamy dużo otworów np. okien i drzwi. Montaż piekarnika pod płytą grzewczą to dobra metoda również wtedy, kiedy brakuje odpowiedniej długości ściany, na której można umieścić piekarnik wyżej blatu.

Montaż piekarnika na równi z blatem lub minimalnie niżej

Drugim sposobem jest umieszczenie piekarnika na równi z blatem roboczym lub minimalnie niżej, wówczas gdy mamy do zabudowy jeszcze inny sprzęt, np. mikrofalę. Umieszczenie piekarnika na tej wysokości powoduje, że praca w kuchni staje się przyjemna i wygodna. Piekarnik w zabudowie słupkowej znajduje się na wysokości oczu, daje nam to możliwość kontroli nad procesem pieczenia bez konieczności schylania się i kucania.

Zalety montażu piekarnika wyżej

Zamontowane piekarnika wyżej ułatwi nam wkładanie i wyjmowanie potraw. Dodatkowym atutem takiego montażu piekarnika jest trudniejszy dostęp dla dzieci. Zabudowa wysoka piekarnika umożliwia również montaż dodatkowych urządzeń, jak np. mikrofali, urządzenia do gotowania na parze itp. Przy montażu drugiego urządzenia musimy pamiętać, aby była wygoda korzystania z drugiego urządzenia. Aby tak się stało, piekarnik powinniśmy obniżyć o około 15 cm. Wskazana wartość uzależniona jest to od wielkości urządzeń, jak i wysokości użytkowników.
Warto dodać, że optymalna wysokość montażu samego piekarnika to 80-85 cm.

 

Zapraszam na konsultacje
Bogdan Hryniszyn
601 733 588


Bogdan Hryniszyn
Projektant
+48 601 733 588
bogdan.hryniszyn@chobot.pl
www.chobotdesign.pl