10 PYTAŃ

Projektowanie kuchni nie jest prostą sprawą. Zanim zaczniesz, odpowiedź sobie na kilka pytań, a na pewno Twoja nowa kuchnia spełni wszystkie twoje marzenia.

Jaka stylistyka jest Pani/Panu najbliższa upodobaniom?

Pytanie proste i oczywiste. Każdy z nas lubi inną stylistykę. Dlatego moda modą a my zawsze musimy kierować się głosem naszego rozsądku. Nie od dziś wiadomo że zwolennicy minimalizmu dobrze będą się czuć we wnętrzu gdzie wszystkie designerskie gadżety nie koniecznie muszą stać na blacie, a symetria w frontach jest dla nich najpiękniejsza w swojej prostocie. Styl kuchni musi pasować do nas niemal jak chiński znak równowagi Jin-Jang. Tylko dzięki takiemu połączeniu będziemy dobrze się czuć we własnej kuchni.

Fronty szafek kuchennych – mat czy połysk?

Jak już wybierzemy styl kuchni nie zawsze mamy rozwiązaną kwestie dotyczącą frontów. Zwłaszcza w kwestii połysk czy mat. Kuchnia nowoczesna – nie oznacza wcale że musi być w połysku. Czasami warto rozważyć czy nie praktyczniejsza będzie matowa lub czy połyskujące płytki, kamienny blat wystarczająco podkreślą nowoczesność naszej kuchni, a z kolei matowe fronty dodadzą jej już tylko elegancji. Warto porównać wszystkie materiały ze sobą, żeby tworzyły piękną całość.

Jakie odcienie (ciepłe, zimne), kolory (szarości, beże) Pani/Pan lubi, a jakich chcemy uniknąć?

Z kolorami które lubimy jest podobnie jak ze stylami. Każdy lubi inne odcienie, jedni dobrze czują się w chłodnych tonacjach inni preferują cieplejsze odcienie. Ważne żeby wybrać swoje kolory (odcienie) zanim podejmiemy decyzję jaki kolor chcemy mieć w kuchni. Dzięki uświadomieniu sobie naszych preferencji kolorystycznych wzornik np. 500 kolorów mdf-ów lakierowanych nie przywróci nas o zawrót głowy, a my skupimy się tylko na precyzyjnym dopasowaniu odcieni pomiędzy blatem a frontem czy płytka.

Czy lubi Pani/Pan przeszklone witryny?

Witryny są pięknie, nadają lekkości kuchni, ale czy zawsze warto je mieć. Najważniejsze to wiedzieć od samego początku co chcemy tam trzymać. Bo i owszem witryny są piękne a w kuchniach angielskich nawet prawie nie zbędne. Jednak zawsze pamiętajcie że nie wszystko możemy tam przechowywać i jeśli mamy małą kuchnie to nie zawsze będą one dobrym rozwiązaniem.

Czy chciałaby/chciałby Pani/Pan zastosować wewnętrzne systemy zabudowy kuchennej typu cargo, magic corner?

Jeśli już jesteśmy przy przechowywaniu, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie co i gdzie chcemy przechowywać. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia oraz doświadczenia z tym związane. Dlatego warto rozważyć wyposażenie szafek w dodatkowe systemy np. firmy Peka, które pozwolą nam zagospodarować nawet najmniej praktyczny kąt w naszej kuchni w idealne miejsce na np. słoiczki z przyprawami.

Jakiego wzrostu są osoby korzystające z kuchni?

Bardzo ważna kwesta dla każdego użytkownika kuchni. Ponieważ standard zakłada że blat roboczy możemy mieć na wysokości 86-90 cm. Pamiętajmy żeby zawsze dostosować go do swojego wzrostu. 

Czy w mieszkaniu są jakieś dzieci lub zwierzęta?

Zawsze musimy pamiętać o innych domownikach. Nie każdy materiał jest idealny dla rodziny z dziećmi. Np. dobrej jakości szuflada wytrzyma testy naszego malucha a drewno i kamień możemy łatwo odnowić po ewentualnych rysach, które powstaną przez przypadek. Z kolei właściciele czworonogów powinni zwrócić uwagę czy dany materiał łatwo się czyści.

Czy ma Pani/Pan ulubione zdjęcia kuchni, przykłady?

Ulubione zdjęcie/zdjęcia przykładowych kuchni  pomoże Ci odpowiednio sprecyzować na czym nam zależy. I nie mówimy tu tylko o stylu kuchni, ale również o rozwiązaniu szafki pod zlewem czy narożnej.

AGD w kuchni?

Każdy z nas zna, już sprzęt AGD jaki chce mieć w kuchni. Czy ma być lodówka wolnostojąca do zabudowy. Czy zmywarka 60 cm lub 45 cm. Owszem wszyscy to wiemy, ale ważny jest też tzw. drobne ago. Jeśli mamy ulubiony ekspres, który ma stać na blacie to pamiętajmy żeby o nim powiedzieć. Musimy znaleźć dla niego miejsce oraz przede wszystkim dostosować i przeznaczyć dla niego jedno gniazdko robocze na stałe. Dlatego też musimy przewidzieć odpowiednią ilość gniazdek roboczych. Małe AGD, a czasami duży problem.

Jak dożo blatu roboczego Pani/Pan potrzebuje?

Ergonomia w kuchni jest najważniejsza. I nie zawsze mała kuchnia musi oznaczać nie funkcjonalna. Tak naprawdę jeśli racjonalnie określisz swoje potrzeby to okazuje że wystarczy Ci tylko 120 cm blatu roboczego do przygotowania obiadu. A odległość pomiędzy zlewem a płytą gazową jest idealna że możesz przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę umyć np. warzywa i wrzucić do zupy.

Zdjęcia: www.peka.pl