drukuj

Styl eklektyczny we wnętrzach

Choć w większości nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, eklektyczny wystrój wnętrz króluje w wielu polskich domach. O ile raczej nie mamy problemu z rozpoznaniem stylu nowoczesnego, loftowego, glamour, skandynawskiego, angielskiego czy retro, o tyle nie do końca potrafimy nazwać styl mieszkań i domów, w których widoczne są różne wpływy, inspiracje rozmaitymi stylami. A przecież, właśnie o to chodzi w stylu eklektycznym we wnętrzach! Wobec tego, co to jest styl eklektyczny? Na czym polega? Co go wyróżnia? Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Co to jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny we wnętrzach bez wątpienia jest jednym z popularniejszych. Zanim jednak podpowiemy, jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym, wskażemy cechy charakterystyczne eklektycznego wystroju wnętrz, wypada wyjaśnić co to jest. Styl eklektyczny to tak naprawdę mix różnych stylów. To estetyka, w której obserwuje się inspiracje najrozmaitszymi stylami. To zabawa konwencją, poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań, łączenie tego, co z pozoru niepasujące, pochodzące z dwóch różnych światów. Jednak co ważne, to, że wolno nam mylić stylu eklektycznego ze złym gustem, aranżacyjnych chaosem, brakiem harmonii. Wprost przeciwnie! Sęk w tym, że w stylu eklektycznym we wnętrzach w gruncie rzeczy wszystko do siebie pasuje, tworzy spójną, oczywiście bardzo ciekawą i nieco intrygującą całość. Wobec tego, jak zaprojektować mieszkanie w stylu eklektycznym? Jakie meble i dodatki składają się na eklektyczny wystrój wnętrz?

Mieszkanie w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny we wnętrzach jest tak naprawdę trudny do uchwycenia. Jedyne, co możemy na jego temat powiedzieć to, że łączy on w sobie inspiracje różnymi stylami. Wielu osobom, mieszkanie w stylu eklektycznym wychodzi przez zupełny przypadek – po prostu podobają im się różne rzeczy i nie chcą z niczego rezygnować. Jeśli jednak zamarzy nam się mieszkanie w stylu eklektycznym, z góry założymy, że właśnie takie ma być, w związku z czym będziemy się starali zestawić w nim różne style, okaże się to trudniejsze niż moglibyśmy podejrzewać! Nie ma tu ściśle sprecyzowanych zasad, konkretnych wskazówek, w związku z czym łatwo o chaos, a tego przecież byśmy nie chcieli. Poszczególne kolory, detale, faktury, meble z pozoru niepasujące, ostatecznie muszą do siebie pasować. W związku z tym, warto zdać się na kogoś, kto rzeczywiście się na tym zna i projekt mieszkania w stylu eklektycznym powierzyć architektom wnętrz.

Eklektyczny wystrój wnętrz

Tak samo, jak wielu z nas trudno rozpoznać styl eklektyczny we wnętrzach, tak i trudno urządzić naprawdę stylowe, wysmakowane mieszkanie w stylu eklektycznym. Jeśli jednak musielibyśmy wskazać sprawdzone sposoby na eklektyczny wystrój wnętrz i podać udane połączenia, powiedzielibyśmy, że będzie to np. duża, rustykalna, drewniana szafa w minimalistycznej sypialni czy też różnokolorowe krzesła o odmiennych kształtach przy klasycznym, dębowym stole. Pewne jest jedno – warto puścić wodze fantazji, poszukiwać nieszablonych rozwiązań i z odwagą łączyć ze sobą różne wzory.

Warto przeczytać