ZLEW, TAKIE OCZYWISTE I NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE KAŻDEJ KUCHNI

Zlew, takie oczywiste i niezbędne wyposażenie każdej kuchni a może przyprawić Nas o zawrót głowy. Dlaczego? To proste jest ich tyle że dzielimy je na kilka zasadniczych grup. Obecnie zlewy spełniają już nie tylko role praktyczną, ale również może być ozdobą nie jednej kuchni. Dlatego warto poświęcić troszkę uwagi wybierając już nie tylko wielkość ale również aspekty wizualne. I tu na wysokości zadania stanęli producenci zlewów dając nam obecnie możliwość wyboru różnych materiałów, kształtów czy wielkości i kolorów.

Podstawowy podział to sposób montażu. I tu mamy do wyboru zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny.

Sposób montażu zlewu jest uzależniony od rodzaju blatu który posiadacie w kuchni oraz stylu w jakim urządzacie wnętrze waszej kuchni. Najmodniejsze zlewy nakładane są stosowane w kuchniach angielskich, skandynawskich i klasycznych. Są to zlewy ceramiczne, nakładane na szafkę o widocznej ozdobnej części ceramiki nad frontem. Oczywiście w tym systemie montażu występują również zlewy nakładane na szafkę z stali nierdzewnej, które odrobinę przypominają nam zlewy w kuchni naszej babci gdzieś w bloku z płyt i stylistyki tamtego okresu. Wpuszczany zlew w blat kuchenny, jest jednym z popularniejszych rozwiązań ponieważ możemy zastosować je przy każdym rodzaju blatu. W blacie bez względu na rodzaj od posforningu, litego drewna czy kamiennych, wycina się otwór zgodnie z szablonem. Ostatnią grupą są zlewy podwieszana pod blatem. I tu niestety uwaga, koniecznie musimy mieć blat z kamienia, kwarcogranitu lub kompozytu. Plusem jest idealnie gładki blat i brak rantu zlewu, który zawsze utrudnia sprzątanie. idealne rozwiązanie przy kuchniach nowoczesnych, ale również elegancki i subtelny w przypadku kuchni angielskich.

Komora a może dwie?

Kolejnym zasadniczym podziałem zlewów jest ilość komór. Ilość komór zasadniczo wpływa na rodzaj zastosowanej szafki. I tak zlewy jednokomorowe mieszczą się w szafce 45-50 cm, półtora-komory w szafce 60cm a dwukomorowe w szafce 80cm. Wybierając ilość komór zlewu pamiętajmy o wymiarach naszej kuchni, ściany się nie rozciągają a posiadając zmywarkę zlew dwukomorowy może okazać się nie praktyczny. Mieszkając samemu i posiadając zmywarkę zlew jednokomorowy z pewnością nam wystarczy.

Ostatnim podziałem jest oczywiście rodzaj zastosowanego materiału z którego zlewy są wykonane. W podziale zlewu w kategorii materiałów mamy: zlewy z stali szlachetnej, zlewy z syntetycznych granitów, tworzyw sztucznych oraz zlewy ceramiczne. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Niektóre są odporne na wysokie temperatury nawet do 150 stopni, inne na uderzenia a inne kuszą niską ceną. Co do wyboru materiału zapraszamy na konsultacje z projektantem.

Zdjęcia: www.shawsofdarwen.com