drukuj

Okap nad wyspą kuchenną

Okap nad wyspą kuchenną

Nie bez przyczyny mówi się, że kuchnia jest sercem domu. To tu przygotowujemy posiłki dla naszych najbliższych, to tu kończy się wiele niezapomnianych imprez w gronie przyjaciół. Odkąd zapanowała moda na urządzanie kuchni z jadalnią i salonem w ramach jednej, wspólnej przestrzeni, wydaje się, że stała się ona jeszcze ważniejszym pomieszczeniem, a już na pewno istotniejszą rolę odgrywa jej design. Współczesne kuchnie muszą więc być zarówno funkcjonalne, jak i stylowe. Nic więc dziwnego, że jeśli tylko ich metraż na to pozwala, w większości decydujemy się na usytuowanie, mniej więcej na środku przestrzeni kuchennej, tzw. wyspy. Nierzadko, to na niej znajduje się zlew i/lub płyta grzewcza, w związku z czym, pojawia się też okap nad wyspą kuchenną. I rzeczywiście, taka wyspa kuchenna z okapem prezentuje się bardzo efektownie, oczywiście pod warunkiem, że spośród dostępnych okapów kuchennych nad wyspę wybierzemy odpowiedni. Zatem, najwyższa pora na krótki przegląd nowoczesnych okapów wyspowych.

Wyspa kuchenna z okapem

Nie ulega wątpliwości, że wyspa kuchenna z okapem to coraz popularniejsze rozwiązanie aranżacyjne we współczesnych, połączonych z jadalnią i salonem kuchniach. Bo to, że okap nad wyspą kuchenną musi się znaleźć, w sytuacji, gdy na niej umiejscowimy płytę grzewczą, właściwie nie podlega dyskusji. Bez niego, po kuchniach otwartych, a co za tym idzie po salonach roznosiłyby się zapachy gotowanych potraw. Na szczęście, nowoczesne okapy wyspowe wyróżniają się znakomitym designem. Do wyboru mamy dekoracyjne oraz ukryte w suficie okapy kuchenne nad wyspę.

Okap nad wyspą kuchenną

Dekoracyjne okapy kuchenne nad wyspę

Kuchnie z wyspą to z całą pewnością jedne z najchętniej wybieranych w dzisiejszych czasach. Planując zaaranżowanie wyspy z płytą grzewczą, trzeba również przemyśleć kwestię okapu nad wyspą kuchenną, którego, jak już ustaliliśmy, również tu, a raczej przede wszystkim tu nie może zabraknąć. Pierwszą z dwóch podstawowych opcji są dekoracyjne okapy kuchenne nad wyspę. Tego typu modele poza swą podstawową funkcją (pochłanianie zapachów), również pełnią funkcję ozdobną. U najlepszych producentów AGD znajdziemy zarówno nowoczesne okapy wyspowe w najbardziej klasycznej formie, w kształcie walca, prostopadłościanu, jak i niezwykle stylowe, przypominające raczej designerską lampę, niż okap – wszystkie dostępne w przeróżnych kolorach. Te najbardziej dekoracyjne przeważnie są zawieszane na cienkich linkach, w związku z czym pracują w obiegu zamkniętym (na szczęście to nie wpływa na ich wydajność).

Nowoczesne okapy wyspowe do zabudowy w suficie

Planując montaż okapu nad wyspą kuchenną, prócz dekoracyjnych okapów kuchennych nad wyspę, warto rozważyć również drugą opcję, czyli nowoczesne okapy wyspowe przeznaczone do zabudowy w suficie. Tego typu modele są niemalże niewidoczne, dzięki czemu nad wyspą lub nad stołem nieopodal możemy zainstalować ozdobne oświetlenie. Niestety, nie wszędzie da się zainstalować takie nowoczesne okapy wyspowe, gdyż wymagają one obniżenia sufitu o około 25 cm, co może stanowić problem zwłaszcza w mieszkaniach w blokach.

Warto przeczytać