drukuj

Jak urządzić małe mieszkanie, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Poradnik

Jak urządzić małe mieszkanie, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Poradnik

Małe mieszkania zyskują na popularności – w dużych miastach są one realną odpowiedzią na zmieniający się styl życia i ceny nieruchomości. Codzienny pęd sprawia, że ludzie nie potrzebują już przestronnych domów z otwartą przestrzenią, a jeśli wziąć pod uwagę koszt takiego luksusu, ograniczony metraż wygrywa. Mimo że pomieszczenia są małe (a często nieustawne, bo zbyt wąskie czy za długie), można w nich wygodnie mieszkać, ale tylko pod warunkiem, że przestrzeń zostanie dobrze przemyślana. Jakie są najczęstsze problemy? Brak miejsca na przechowywanie, niewyraźny podział stref, wrażenie ciasnoty oraz ogólnego chaosu. A przecież wystarczy kilka właściwych decyzji, by te 30 czy 40 m² zaczęło działać na Twoją korzyść. W tym poradniku pokazujemy konkretne, sprytne rozwiązania do małego mieszkania, pozwalające „odzyskać” przestrzeń, której na pierwszy rzut oka nie widać. Przeczytaj!

Od czego zacząć urządzanie wnętrza?

Po pierwsze mapa potrzeb. Dobrze przeprowadzona aranżacja małego mieszkania wcale nie zaczyna się od wyboru koloru ścian ani kanapy, a od… kartki i długopisu. Trzeba zadać sobie kilka prostych pytań.

  • Jak spędzasz czas w domu?
    • Pracujesz zdalnie? Jeśli tak, to gdzie?
    • W jaki sposób lubisz odpoczywać?
    • Często przyjmujesz gości?
    • Jakie aktywności wykonujesz? (np. ćwiczenia, hobby, opieka nad dziećmi)
    • Gotujesz codziennie czy sporadycznie?
    • Korzystasz z telewizora?
  • Jaki tryb życia prowadzą domownicy?
    • Kto mieszka w domu – ile osób, w jakim wieku?
    • Potrzebują oni specjalnie wydzielonej przestrzeni na własne aktywności? (np. kącik zabaw dla dzieci, bujany fotel dla seniora)
    • Przewidujesz zmiany w składzie domowników w najbliższym czasie? (np. dziecko, partner)
    • Jakiego rodzaju łóżka potrzebuje każda osoba? (łóżeczko, tapczan, narożnik z funkcją spania, rozkładana kanapa)
  • Jakie masz nawyki?
    • Wolisz mieć wszystko schowane i uporządkowane w szafach?
    • Lubisz jasne, spokojne wnętrza czy mocne akcenty kolorystyczne?
    • Ważna jest dla Ciebie symetria i porządek czy raczej otwartość i swoboda?
    • Chcesz mieć miejsce na dekoracje, książki, rośliny, a może nie zwracasz uwagi na dodatki?
  • Są jakieś przyszłościowe potrzeby?
    • To mieszkanie na stałe vs. na kilka lat?
    • Zależy Ci na możliwości szybkiej zmiany układu? (np. meble modułowe)

Oprócz tego przypomnij sobie, co najbardziej przeszkadzało Ci w poprzednich mieszkaniach. Może czegoś brakowało w ich wyposażeniu? Jeśli są jakieś wnętrza, które zrobiły na Tobie najlepsze wrażenie, oto moment na to, by dokładnie przywołać je w pamięci i zastanowić się, co takiego zwróciło Twoją uwagę. Zbierając wszystkie te informacje, można rozplanować uporządkowany układ stref. W ten sposób nie zmarnujesz powierzchni na niepotrzebne elementy, a wyeksponujesz to, co naprawdę jest Ci potrzebne.

Projektowanie mebli na wymiar – sposób na każdy centymetr

Producenci gotowych mebli z reguły nie przewidują w nich miejsca na kompromisy – tworzą je dosyć ogólnikowo, z uwzględnieniem standardowych wymiarów pomieszczeń. Jeśli zaś mieszkanie ma nietypowy układ, skośne ściany, wąskie wnęki czy widoczne instalacje to jedynie projektowanie mebli na wymiar pozwoli je efektywnie wykorzystać. Warto mieć na uwadze, że zamówienie zabudowy u lokalnego wykonawcy daje większą elastyczność. W przypadku takich realizacji zyskujesz nie tylko pomiar, montaż i doradztwo, ale też realną, swobodną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać każdy element wyposażenia.

kuchnia na wymiar

Sprytne rozwiązania do małego mieszkania – gdzie „ukrywa się” przestrzeń?

Szafa, która kończy się pół metra pod sufitem to stracona przestrzeń. Górna część, chociażby rzadko używana, może przecież mieścić walizki, pudła z sezonową odzieżą lub domowe archiwum. W przedpokoju, sypialni, a nawet w łazience wysoka zabudowa skutecznie porządkuje przestrzeń. Projekty szaf na wymiar często obejmują nadstawki nad drzwiami czy też zabudowy ścian kolankowych, co wykluczają gotowe modele.

W małych mieszkaniach niezwykle cenne są meble wielofunkcyjne. Łóżko z pojemnikiem na pościel, składany blat, sofa z funkcją spania i miejscem na tekstylia – to już standard. Obecnie coraz częściej projektuje się też meble wielowarstwowe: antresole z miejscem do spania i biurkiem pod spodem, stoliki kawowe z wnękami na książki, pufy z ukrytym schowkiem. Dzięki takim rozwiązaniom ograniczysz ilość widocznych przedmiotów, choć nadal będą one na wyciągnięcie ręki.

Projekty kuchni „szyte” na centymetry

Kuchnia w małym mieszkaniu na ogół nie może stanowić osobnego pomieszczenia – ze względu na ograniczony metraż musi być częścią większej całości. Najczęściej łączy się ona z salonem (aneks oddzielony jest półwyspem, wysoką zabudową lub mobilną wyspą), z którego aranżacją powinna harmonizować. Rozwiązaniem są nowoczesne kuchnie na wymiar dopasowane do każdego centymetra. Stosuje się w nich jednolitą kolorystykę i gładkie fronty, a zrezygnowanie z uchwytów, jak też wyeksponowanych sprzętów pozwala stworzyć jednolitą kompozycję. Wszystko po to, by całość była praktyczna, a jednocześnie spójna z resztą mieszkania. Piekarnik w zabudowie zamiast wolnostojącego, wąskie cargo między ścianą a lodówką, szafka narożna z karuzelą – to tylko kilka przykładów na to, jak wiele da się zmieścić w małej przestrzeni.

Łazienka, która nie przytłacza – zabudowy w wersji kompaktowej

Jak zorganizować miejsce na wyposażenie sanitarne, a oprócz tego na środki czystości i kosmetyki w przestrzeni 3-4 m²? Przede wszystkim w łazience absolutnie konieczne jest, aby dało się w niej swobodnie poruszać. Zamiast na masywne słupki z drzwiczkami warto więc postawić na te płytkie meble z dobrze rozplanowanymi szufladami. W praktyce 30-35 cm głębokości wystarcza, by zmieścić całą chemię, zapas papieru i ręczników. Zastosowanie znajdują tutaj szafki do łazienki na wymiar: wiszące, podumywalkowe, stanowiące zabudowę nad toaletą.

urządzenie przestrzeni na wymiar

Strefowanie przestrzeni – jak to zrobić bez konieczności stawiania ścian?

Meble jako granice? To naprawdę zdaje egzamin! Otwarte regały, wyspy kuchenne albo mobilne półki pozwalają zaznaczyć podział np. pomiędzy strefą dzienną a sypialnianą bez konieczności stawiania ścian. W dobrze zaprojektowanych przestrzeniach stosuje się meble modułowe, które można łatwo przestawiać, np. stoliki na kółkach, składane blaty, mobilne barki.

Warstwowe oświetlenie, czyli sufitowe, punktowe i dekoracyjne, również pozwala wyodrębnić strefy bez dodatkowych konstrukcji. W kuchni postaw na jasne światło, a w salonie – np. w kąciku telewizyjnym – zamontuj delikatne ledy. Możesz także nieco pobawić się kolorami. Jasne barwy świetnie sprawdzają się jako tło dla ciemniejszych akcentów. Jeśli więc chcesz oddzielić salon od kuchni, zaplanuj w nim białe meble, a w aneksie postaw na ciemnoszare. Nie bez znaczenia są także materiały. Drewniane blaty ocieplają przestrzeń (świetnie odnajdą się w kuchni), szkło i metal wprowadzają nieco chłodu bądź nowoczesności – w zależności od charakteru aranżacji (wprowadź je do salonu, by stworzyć subtelny kontrast). To podejście porządkuje mieszkanie wizualnie i sprawia, że nawet mała przestrzeń wygląda na przemyślaną.

Meble na wymiar – co można osiągnąć w różnych budżetach?

Nie każdy projekt wiąże się z wysokimi kosztami. Na rynku dostępne są również tanie meble na wymiar, które przy rozsądnym wyborze materiałów spełniają swoje zadanie przez długie lata. Warto zdecydować się na taką usługę, jeśli Twoje mieszkanie jest małe, ma nietypowe wymiary, krzywe ściany bądź panują w nim inne niestandardowe warunki, jakie chcesz zamaskować. Są sposoby, by obniżyć cenę mebli na zamówienie. W miarę możliwości można:

  • zastosować gotowe systemy szuflad i prowadnic,
  • postawić na prostą formę bez frezowań czy dodatków,
  • wybrać płyty laminowane zamiast forniru lub lakieru.

To tylko niektóre ze skutecznych patentów na obniżenie kosztów. Dobry producent mebli na wymiar na pewno doradzi, gdzie szukać oszczędności bez utraty trwałości czy estetyki wykonania.

Najczęstsze błędy przy urządzaniu małego mieszkania

  • Mniej znaczy więcej – nie wprowadzaj do wnętrz zbyt wielu stylów ani kolorów. To prosta droga do tego, by w domu zapanował chaos wizualny. Jeśli mieszkanie ma być spójne, lepiej postawić na minimalizm.
  • Kupowanie mebli z marketów w poszukiwaniu oszczędności. Wskutek tego pieniądze i tak zostają wydane, a zabudowa nie pasuje do wnętrza ani rozmiarem, ani formą.
  • Przechowywanie bez planu – rzeczy w szafkach poupychane są przypadkowo, bez organizacji, więc zajmują o wiele więcej miejsca. Reszta przedmiotów zostawiona „na widoku”, co wprowadza chaos.
  • Źle zaplanowane oświetlenie – wnętrze wydaje się ciasne, nawet jeśli w rzeczywistości jest przestrzenne.

Teraz już wiesz, jak urządzić małe mieszkanie 40 m² lub nawet mniejsze. Takiemu wyzwaniu łatwo sprostać, jeśli zna się dobre patenty aranżacyjne. Przyda się świadome podejście, umiejętny projekt oraz dopasowane wyposażenie. Tak stworzysz wnętrze wygodne, uporządkowane i urządzone wedle Twoich indywidualnych potrzeb. Meble do mieszkania na wymiar, dobrze zaplanowana zabudowa, kompaktowe strefy – wszystkie te rozwiązania składają się na prawidłowo skonstruowany projekt. Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia, zacznij od rozmowy z kimś, kto wie, jak zaplanować przestrzeń od podstaw. Zdaj się na renomowanego producenta mebli na wymiar, firmę CHOBOT Design. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, jak też pomożemy stworzyć pomieszczenia, w których wszystko idealnie ze sobą współgra, a które same perfekcyjnie ze sobą współgrają. Wiemy, że dobre wnętrze to nie efekt przypadku – to efekt rozmowy, planu i precyzji. Zapraszamy!