drukuj

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Z tym pytaniem zmaga się niejedna osoba planująca zakup lodówki.
Więc co lepsze?

Lodówka do zabudowy

Największą zaletą lodówki do zabudowy to, że jest niezauważalna i trudno ją odróżnić od pozostałych elementów zabudowy meblowej. Rozwiązanie to jest polecane głównie osobom, które planują stworzyć kuchnię pełną harmonii i stylu. W takich wnętrzach wszystko musi do siebie pasować, a obecność klasycznej lodówki może zburzyć wytworzoną jedność. Niestety tego typu urządzenia mają swoje wady. Ich konstrukcja odbija się negatywnie na ich pojemności względem lodówki wolnostojącej. Także cena nie przemawia na koszyść. Lodówka do zabudowy jest droższa niż lodówka wolnostojąca.

Lodówka wolnostojąca

Lodówkę wolnostojącą można polecić do kuchni, które cechują się ładem, ale aspekt wizualny w nich nie jest aż tak ważny. Lodówka wolnostojąca daje ogromną swobodę. Można ją umieścić praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni uwzględniając jednak odległości od ściany. Lodówki wolnostojące są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Nie zawsze wyglądają nowocześnie. Miłośnikom stylu vintage na pewno spodobają się lodówki retro. Lodówki wolnostojące mają wiele elementów dekoracyjnych np. stylizowane uchwyty, podświetlenie, wyświetlacze led oraz dodatki takie jak podajniki lodu czy schłodzonej wody. Najpoważniejszą wadą lodówek wolnostojących jest utrudnione dopasowanie wyglądu urządzenia do wystroju kuchni.

Co zatem?

Czy najlepsza lodówka jest duża?

Niekoniecznie. Najlepsza lodówka jest urządzeniem, które przede wszystkim powinno spełniać wymagania swoich użytkowników. Dlatego, jeśli będzie z niej korzystać duża liczba osób, jej pojemność powinna być wystarczająca do tego, aby każdy mógł przechowywać swoje ulubione produkty. Każda lodówka powinna mieć pojemność 120 – 130 litrów na jedną osobę. Na każdego kolejnego użytkownika powinno przypadać dodatkowe 30 litrów .

Klasa energetyczna

Z racji sposobu użytkowania urządzenia te prawie zawsze są włączone, dlatego muszą się cechować odpowiednio niskim zapotrzebowaniem na prąd. I tak na lodówce możemy znaleźć skalę od A+++ do D, gdzie pierwsze oznaczenie to najniższy pobór prądu, a drugi najwyższe. Zatem, jeżeli zależy Ci na tym aby lodówka nie zrujnowała Twojego budżetu domowego, wybierz sprzęt z jak największą ilością plusów w przytoczonym oznaczeniu.

Warto przeczytać


Andrzej Jackiewicz
Projektant
+48 601 302 791
andrzej.jackiewicz@chobot.pl
www.chobotdesign.pl