drukuj

Pokój dziecięcy – jak go najlepiej zaaranżować?

pokój flavia - fototapeta z balonem

Pokój dziecka to szczególne miejsce – jednego dnia jest pełen zabawek i kolorów, następnego dostosowany do nauki. Każdy rodzic chciałby stworzyć pomieszczenie, które nie tylko spełni bieżące potrzeby pociechy, ale także będzie odpowiednie na przestrzeni lat, dopasowane do rozwoju dziecka. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się, jakie elementy wprowadzić, aby uniknąć konieczności całkowitego remontu w przyszłości. W tym artykule podzielimy się kilkoma radami dotyczącymi aranżacji pokoju dziecięcego. Zapraszamy!

Przestrzeń dopasowana do wieku dziecka

Dla wielu rodziców budowa przestrzeni, która będzie mogła być modyfikowana razem ze wzrostem dziecka, jest priorytetem. Oczywiście, jeśli posiadamy wystarczające możliwości finansowe, idealnym rozwiązaniem może być zaprojektowanie pokoju, który odpowiada teraźniejszym potrzebom i zainteresowaniom małego dziecka, a następnie dostosowanie go dla nastolatka. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, lepszym pomysłem będzie stworzenie łatwej do zmiany przestrzeni. Niezależnie od podjętej decyzji należy podzielić dostępne pomieszczenie na strefy i uwzględnić część sypialnianą oraz te do nauki, a także zabawy.

Przyjemne kolory

Dobór odpowiednich kolorów ma ogromne znaczenie – szczególnie jeśli chodzi o pokój dziecka. Należy unikać ciemnych, przytłaczających barw. Jasne odcienie są zazwyczaj lepszym wyborem – można postawić na stonowane beże czy pastele bądź zdecydować się na intensywne tony (żółty, zielony), które z pewnością pobudzą kreatywność. Obecnie coraz częściej wybiera się także kolorystyczne zróżnicowania poszczególnych stref w pokoju. Podkreśli to ich różne funkcje, np. jasne kolory sprawdzą się w obszarze do spania, a żywe w kąciku do zabawy. Można również zastosować różnego rodzaju dekoracje, takie jak naklejki ścienne, tapety czy przyjemne w odbiorze obrazy. Pamiętajmy również, aby uwzględnić preferencje dziecka i dostosować aranżację do jego gustu – w końcu musi ono czuć się komfortowo we własnej przestrzeni.

Odpowiednie oświetlenie

Dzieci szczególnie reagują na rodzaj oświetlenia, należy więc wziąć to pod uwagę podczas projektowania. Dobrze, aby pokój dziecięcy miał jak największy dostęp do światła naturalnego. Oprócz tego należy dobrać odpowiednie oświetlenie sztuczne, które nie będzie męczyło wzroku dziecka. Postawmy na ciepłą barwę, szczególnie jeśli chodzi o lampkę nocną – jest ona przyjemna dla oczu, a ponadto wieczorem będzie działała bardziej relaksacyjnie niż ostre, jasne światło. W przypadku ogólnego oświetlenia pokoju można wykorzystać żarówki o barwie zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Wybierając jednak zimną barwę, która oddziałuje na dziecko pobudzająco, warto rozważyć zakup lamp mlecznych bądź tych z kloszem zasłaniającym żarówkę. Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dziecka są modele w kształcie liści, chmur czy zwierząt.

pokój dziecka

Inwestycja w porządne meble

Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli dziecięcych – można zdecydować się na wiele fantazyjnych, kolorowych modeli. Jeśli nie ograniczają nas fundusze, dziecko z pewnością się ucieszy, mając tego typu oryginalne dodatki w pokoju. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na coś funkcjonalnego, co będzie pasowało w późniejszym okresie rozwoju, odpowiedzią będą meble na wymiar! Dzięki temu unikniemy konieczności ich wymiany oraz będziemy mieć pewność, że pozwalają one na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ponadto będą uwzględniały indywidualne potrzeby – w końcu każda pociecha ma inne zainteresowania. W pokoju maluchów polecamy także zaplanować miejsce na dywan, mały stoliczek z krzesłami i skrzynię na zabawki. Z kolei starsze dzieci powinny mieć w pokoju miejsce do nauki – biurko oraz krzesło (z regulowaną wysokością siedziska, lekkie i ergonomiczne, zapewniające wygodne oparcie).

Jakie łóżko wybrać?

Pozostaje tylko łóżko – jaki rozmiar wybrać? Nie ma sensu dopasowywać wymiaru do aktualnego wieku dziecka. Pociechy rosną tak szybko, że warto postawić na model uniwersalny (oczywiście jeśli jest na tyle samodzielne, aby mogło z niego korzystać bez obaw o przykrą sytuację – dla maluchów warto jednak wybrać zabudowane modele oraz zapewnić miękkie panele na ścianach). Pełnowymiarowe łóżko o długości 190 cm lub 200 cm z pewnością zapewni dziecku komfort. Szerokość będzie zależna od ilości miejsca, jaką posiadamy, ale warto kierować się zasadą – im szersze, tym lepsze. W końcu ile razy będziemy czytać dziecku przed snem, usypiać czy bawić się z nim? Z pewnością wiele!

Dodatki, o których warto pamiętać

  • Jeśli zdecydujemy się na urządzenie funkcjonalnego pokoju, który będzie służył dziecku przez lata, a wydaje nam się zbyt poważny do jego obecnego wieku – zawsze istnieje możliwość dodania kolorowych dodatków, takich jak lampki, poduszki czy dywaniki. Te drobne elementy łatwo zmienić wraz z rozwojem dziecka i jego zainteresowań, a z pewnością sprawią, że pokój będzie wyglądał inaczej!
  • Przed remontem warto również zastanowić się, w którym miejscu umieścić gniazdka elektryczne. W końcu dziecko będzie używało coraz to więcej sprzętów (jak telefon, komputer stacjonarny, laptop, drukarka, konsole do gier), więc instalacja większej liczby gniazdek jest niezbędna. Chcąc uniknąć konieczności remontów w przyszłości, należy zadbać o tę kwestię już na etapie planowania. Na początku można zastosować zaślepki, a właściwy produkt zamontować dopiero na późniejszym etapie rozwoju dziecka – będzie to także bezpieczniejsze dla malucha.
  • W pokoju dziecięcym przyda się dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Na początku będą to zabawki, lecz później materiały do nauki, sezonowe ciuchy itp. Warto więc zdecydować się na skrzynie bądź kosze, które nie tylko pomogą utrzymać porządek w pokoju, ale także zapewnią łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów. Meble z dodatkowymi szufladami (np. pod łóżkiem) także sprawdzą się doskonale przy organizacji przestrzeni.
  • Mata pod krzesło to funkcjonalny dodatek – chroni podłogę przed uszkodzeniami, szczególnie w przypadku podłóg, takich jak drewno czy panele. Takie akcesorium może również pomóc w zmniejszeniu hałasu powstającego podczas przesuwania krzesła po podłodze. To szczególnie istotne w przypadku pokojów, które znajdują się na piętrze – hałas może być uciążliwy dla domowników przebywających w innych pomieszczeniach.

przeszkolna szafka z figurkami

Marzenie dziecka

Urządzając pokój dziecka, warto włączyć je w proces planowania. Pomoże to w stworzeniu przestrzeni, która odzwierciedli jego osobowość, a to z kolei może przyczynić się do większego poczucia zadowolenia z wnętrza. Personalizacja z pewnością sprawi, że pociecha będzie czuła się bardziej związana ze swoim pokojem i będzie chętna do spędzania w nim czasu.

Aranżacja pokoju dziecięcego jest procesem, który wymaga uwagi i zaangażowania. To nie tylko kwestia wyboru mebli bądź kolorów ścian, ale przede wszystkim tworzenie przestrzeni sprzyjającej rozwojowi malucha. Dlatego warto poświęcić czas na planowanie, dzięki czemu stworzymy pokój, który będzie nie tylko estetyczny, ale także bezpieczny. W końcu to musi być miejsce, gdzie dziecko może czuć się swobodnie i komfortowo!