drukuj

Styl angielski we wnętrzach – odmiany i charakterystyka

Kredens w stylu angielskim

Wiele osób podziwiało wystroje w starych filmach za połączenie w nich przytulności ogniska domowego z niebywałą klasą wykończeń. Marzyło przy tym o osiągnięciu takiego samego lub podobnego efektu w swoich domach, nie wiedząc jednak, co w szczególności przyczynia się do sprawiania tak olśniewającego wrażenia. Czy za styl angielski we wnętrzach odpowiadają jedynie drewniane wykończenia w postaci masywnych mebli, a może ozdobne sztukaterie? Przekonajmy się!

Styl angielski – jak wygląda?

Jego historia sięga XVII wieku i jest silnie zakorzeniona w kulturze angielskiej, co znajduje odzwierciedlenie w zdolności do harmonijnego łączenia starego z nowym. Charakteryzuje się on zastosowaniem naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień oraz tkanin o wyrazistych fakturach, których wykorzystanie nadaje wnętrzom spokojny charakter. W stylu tym dominuje przede wszystkim elegancka symetria. Ważną rolę odgrywają tutaj solidne, drewniane meble, bogate w rzeźbienia, a także wysokiej jakości tekstylia – welur, aksamit. Kolorystyka pokoi oscyluje wokół stonowanych barw. Beże, kremy, zielenie czy też błękity są często uzupełnione delikatnymi tapetami z motywem florystycznym i takimi samymi tkaninami. Styl angielski tworzy przestrzenie oddające ducha klasycznego, brytyjskiego domu​.

Odmiany stylu angielskiego

Opiera się on na połączeniu elegancji z tradycją i subtelnymi detalami nadającymi wnętrzom przytulny, ale zarazem wyrafinowany klimat. Charakteryzuje się m.in. bogactwem naturalnych materiałów, do których możemy zaliczyć chociażby drewno czy kamień. W dodatkach często wykorzystywane są miękkie tkaniny pokroju weluru oraz aksamitu, ozdobione subtelnymi wzorami. Kominki, jak również sztukateria, w połączeniu z ciężkimi kotarami tworzą przestrzenie pełne angielskiej klasy. Istnieje kilka odmian tego stylu, co też pozwala na jego adaptację do różnych wnętrz. Od misternie eleganckiego typu kolonialnego, przez surowy industrialny, po przytulny wiejski – wszystkie one wnoszą do domostw swój unikalny charakter. Każda wersja jest inna, chociaż u podstaw zachowuje oryginalne cechy, do których zalicza się dbałość o detale, a także użycie wysokiej jakości materiałów. Poniżej opowiemy, czym charakteryzują się poszczególne odmiany.

Styl kolonialny

Łączy on wpływy europejskie z elementami zaczerpniętymi z kolonii angielskich, do których należały m.in. Indie oraz Karaiby. Charakterystyczne są tutaj solidne, mahoniowe meble pokryte rzeźbionymi akcentami. Wnętrza te wyróżniają się symetrycznymi układami, jak również wykorzystaniem naturalnych materiałów – drewna, kamienia czy rattanu. Kolorystyka oparta została na ziemistych tonach, takich jak głębokie odcienie zieleni i brązu. W przestrzeniach kolonialnych można spotkać tapety, a także tekstylia w egzotyczne wzory nawiązujące do bogactwa wpływów kulturowych​.

kuchnia w stylu industrialnym

Styl industrialny

Narodził się w wyniku adaptacji starych fabryk na mieszkania po rewolucji przemysłowej. Sprawiło to, że połączona została surowość zakładowych wnętrz z nowoczesną estetyką. Charakteryzuje się on otwartymi przestrzeniami, dużymi oknami oraz odsłoniętymi elementami konstrukcyjnymi – takimi jak belki, ściany z brunatnej cegły, a także metalowe instalacje. Kolorystyka jest zazwyczaj stonowana, z dominacją bieli, szarości i czerni, które są przełamywane przez akcenty surowego drewna, metalu czy wspomnianej wcześniej czerwieni materiałów budowlanych. Stosowanie ich jest wzorowane na starej metodzie murowania ścian.

Styl wiejski (cottage)

Cottage to przede wszystkim przytulność połączona z prostotą, która nawiązuje do tradycyjnych domów na wsi. Wnętrza te są ciepłe, pełne naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i bawełna. Kolorystyka jest zdominowana przez jasne, stonowane barwy, często z dodatkiem kwiatowych wzorów na tekstyliach czy tapetach. Meble są masywne, ale jednocześnie wygodne. Przestrzeń w stylu cottage ma zapewniać spokój, nawiązując do atmosfery rustykalnej Anglii​.

Meble w stylu angielskim

Odznaczają się one połączeniem solidności, elegancji oraz subtelności detali. Klasyczne elementy, takie jak sofy Chesterfield, są kwintesencją angielskiej tradycji – wyróżniają je głębokie pikowanie, skórzane obicie i eleganckie podłokietniki. Tego typu meble świadczą o dobrym guście mieszkańców. Również masywne regały są nieodzownym elementem wystroju zgodnego z tym stylem – ciemne, ciężkie drewno wprowadza poczucie niezachwianej trwałości. Komody z intarsjami, ozdobione misternymi wzorami, podkreślają kunszt brytyjskiego rzemiosła.

meble na wymiar w stylu angielskim

Meble na wymiar w angielskim stylu

Cechą wyróżniającą elementy wyposażenia wnętrz w tym stylu są bogate zdobienia, niespotykane zazwyczaj w nowoczesnym stolarstwie. Ten fakt sprawia, że często w projektach są uwzględniane ekskluzywne meble na wymiar zamawiane u lokalnych producentów. Pozwala to na idealne dopasowanie wszystkich składowych wystroju do specyficznych wymagań. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu oraz starannemu doborowi materiałów, takich jak dąb, mahoń czy orzech, przedmioty te są trwałe, a zestawione razem tworzą spójną całość.

Wystrój domu w stylu angielskim to doskonały sposób, aby nadać mu unikalny charakter. Zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, a także bogatych tekstur rozjaśni pomieszczenia ciepłem ogniska domowego. Jego odmiany, od kolonialnego, przez industrialny, aż po wiejski, świadczą o nieograniczonych możliwościach adaptacji do różnych typów wnętrz. Dla uzyskania pożądanego efektu najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług stolarskich. Meble na wymiar zamówione od lokalnego producenta wraz z dokładnym doborem dodatków pozwolą na stworzenie wymarzonej przestrzeni do spędzania czasu z najbliższymi.