drukuj

Ułatw sobie życie czyli ergonomia w kuchni

Nie od dziś wiadomo że kuchnia jest sercem całego domu. To właśnie tu toczy się często, życie całej rodziny i kończy nie jedna impreza w gronie znajomych. Dlatego zanim zaplanujesz swoją kuchnię marzeń musisz wiedzieć o kilku podstawowych zasadach.

Ergonomia w kuchni to nie tylko trójkąt roboczy. To również sposób przechowywania w szafkach, dodatkowy blat roboczy, oświetlenie i gniazdka elektryczne przewidziane między innymi na czajnik lub toster.

Jak więc zaprojektować kuchnię, która spełni wszystkie te wymagania? Zacznijmy krok po kroku.

Każdy z nas już wie, co to jest „trójkąt roboczy”. A jeśli nie, to już wyjaśniam.

Trójkąt roboczy stanowią trzy podstawowe i najważniejsze sprzęty w naszej kuchni: lodówka, zlew i płyta grzewcza. Podczas projektowania powinniśmy zachować je w odpowiedniej kolejności tak, jak z reguły wykonujemy prace podczas przygotowania posiłków. W pobliżu lodówki powinniśmy pamiętać o zachowaniu minimum 40 cm blatu roboczego, na który zawsze możemy swobodnie wyjąć produkty na śniadanie czy obiad. Jeśli tylko kuchnia jest większa i mamy możliwość zagospodarowania większej przestrzeni blatu, to pamiętajcie że warto z tego skorzystać, choćby po to, żeby swobodnie zrobić sobie np. kanapki. W pobliżu lodówki powinien znajdować się zlew, w którym możemy, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę, umyć np. pomidora na kanapki bądź mięso na kotlety. Jeżeli jesteś praworęczny pamiętaj żeby dla twojego komfortu po prawej stronie zlewu pojawiła się również zmywarka. W dalszej części kuchni lub na wyspie może znajdować się płyta.

Ergonomia w kuchni to nie tylko odpowiednie ustawienie wszystkich sprzętów, ale również zagospodarowanie przestrzeni w szafkach. Zawsze warto przewidzieć, gdzie i co będziemy przechowywać zgodnie z naszymi przyzwyczajeniami. Zainwestuj w wyposażenie szafek typu cargo, gdzie zawsze możesz trzymać produkty sypkie tj. makaron ryż czy inne zapasy. Szuflady możesz wyposażyć w odpowiednie przegródki na sztućce lub talerze. Wyposaż  swoją szafkę narożną w funkcjonalny system lemans lub magic corner w którym możesz przechowywać garnki lub talerze. Wyposażenie szafek pozwolić Ci utrzymać porządek w szafce oraz szybciej znaleźć to, czego akurat właśnie potrzebujesz.

Pamiętaj również o dodatkowych gadżetach, których nie może zabraknąć w Twojej kuchni marzeń tj. wysuwany selektor odpadów pod zlewem lub mediaport ukryty w blacie, który zawsze przyda się gdy zabraknie gniazdka roboczego. Mediaport okaże się też idealnym rozwiązaniem na wyspie. Innym ciekawym patentem są również wysuwane deski do krojenia czy dodatkowy blat roboczy. Zastosowanie tych elementów wyposażenia zdecydowanie poprawi komfort Twojej pracy w kuchni i jej funkcjonalność.

Ergonomia w kuchni to nie tylko kwestie związane z gotowaniem, to też łatwe i szybkie sprzątanie. A to na pewno ułatwi Ci komora podwieszanego zlewu w blacie. Jest to rozwiązanie idealne dla leniwych, którzy za pociągnięciem jednej ręki mogą sprzątnąć paproszki z blatu prosto do zlewu bez omijania uciążliwego rantu zlewu w tradycyjnej komorze nakładanej na blat. Więc jeśli planujesz blat z kamienia, kwarcogranitu lub drewna pamiętaj o tym rozwiązaniu, a napewno docenisz jego zalety w codziennym użytkowaniu.

Jak podobają się wam nasze propozycję?
O których rzeczach marzysz w swojej kuchni?

Zdjęcia: www.peka.pl i www.blum.pl

 

Warto przeczytać


Weronika Brala
Projektant
+48 601 302 792
weronika.brala@chobot.pl
www.chobotdesign.pl