drukuj

Kuchnia w stylu Hampton

Kuchnia w stylu Hampton

Styl Hampton wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej z położonych w Long Island miejscowości East Hampton i Southampton. Za jego twórców możemy uznać zamożnych Amerykanów, którzy budowali tam swoje letnie rezydencje. W przeciwieństwie do niezwykle eleganckich, luksusowych, wystawnych, pełnych przepychu miejskich apartamentów, w jakich mieszkali na co dzień, w ich domach położonych tuż przy plaży panował styl będący połączeniem gustownej, ekskluzywnej nowojorskiej klasyki oraz nadmorskiego, zdecydowanie bardziej swojskiego klimatu. Taki też po dziś dzień jest styl hampton – meble, dodatki, dekoracje – w łazienkach, sypialniach, salonach, jadalniach i kuchniach Hampton wszystko jest niesamowicie wysmakowane, a zarazem tak bardzo wakacyjne, letnie. Co o tym decyduje? Jak urządzić kuchnię w stylu Hampton? Czym wyróżniają się meble w stylu Hampton? Jakie elementy powinny składać się na zestaw kuchenny Hampton?

Kuchnia Hampton

Tym, co wyróżnia kuchnie w stylu Hampton jest niebywała przestrzeń. Pomieszczenia te są duże i przestronne, najczęściej harmonijnie przechodzą w jadalnię, która z kolei łączy się z salonem. W przeciwieństwie do większości aranżacji kuchennych, w kuchni Hampton podłoga obowiązkowo jest wyłożona nie płytkami, lecz drewnianymi deskami, najczęściej polakierowanymi na ciemny odcień brązu. Taka posadzka oddaje klimat nadmorskiej okolicy, a także przepięknie kontrastuje z wszechobecną bielą. Kolor biały bowiem to zdecydowanie podstawowy kolor stylu Hampton. Co ciekawe, w kuchni w stylu Hampton drewnianymi deskami, tym razem pomalowanymi na biało, wyłożone są również ściany i sufity, na których nie brakuje belek stropowych. W końcu ogromnie ważne jest naturalne oświetlenie, a więc duże okna. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie drzwi wychodzących na taras, który w słoneczne dni służy za jadalnię. A co z wyposażeniem kuchennego wnętrza w stylu Hampton? Meble są przecież bardzo ważnym elementem kuchni.

Kuchnia w stylu Hampton

Styl Hampton – meble

Wiemy już co nieco na temat ogólnej stylistyki kuchni w stylu Hampton oraz klimatu, jaki panuje we wnętrzach inspirowanych willami położonymi w nadmorskim, słonecznym Long Island. Pewne jest jedno – przestrzeń, biel i drewno – te trzy elementy składają się na niepowtarzalny styl Hampton. Meble są jednak bardzo istotne we wnętrzach, w których przechowujemy przecież tak wiele rozmaitych przedmiotów. Wobec tego należy umiejętnie dopasować je do ścian i podłóg. Jaki zestaw kuchenny Hampton rzeczywiście będzie w tym przypadku idealnym dopełnieniem pomieszczenia? Otóż kuchnia w stylu Hampton składa się z ciągu tradycyjnych, drewnianych szafek z charakterystyczną ramką na frontach. Te klasyczne detale i linie, a także przeszklenia oddają prawdziwy charakter kuchni Hampton. Zwieńczeniem takich mebli są blaty z białego marmuru. Czego jeszcze nie może tu zabraknąć? Co powinno składać się na zestaw kuchenny Hampton?

Zestaw kuchenny Hampton

Co prawda, mamy już jako takie pojęcie na temat kuchni w stylu Hampton. Stylistyka, choć bardzo ważna, to jednak nie wszystko. Dla każdego stylu możemy jeszcze wymienić typowe dla niego elementy zabudowy, rodzaje mebli, których po prostu nie może zabraknąć. Nie inaczej jest w przypadku zestawów kuchennych Hampton. Tu poza ciągiem szafek stojących i wiszących, obowiązkowym meblem, a raczej rodzajem zabudowy jest duża, prostokątna wyspa kuchenna, przy której powinno znaleźć się kilka stołków barowych. Poza wyspą, istotne są otwarte półki oraz przeszklone kredensy – to tu poukładać możemy cenne starocie, m.in. wiklinowe koszyki, zabytkowe lampy naftowe, młynki do kawy, stare butelki.

Warto przeczytać