Projektowanie kuchni nie jest prostą sprawą. Zanim zaczniesz, odpowiedź sobie na kilka pytań, a na pewno Twoja nowa kuchnia spełni wszystkie twoje marzenia.
Jaka stylistykę lubisz?
Pytanie proste i oczywiste. Każdy z nas lubi inną stylistykę. Dlatego moda modą, a my zawsze musimy kierować się głosem naszego rozsądku. Nie od dziś wiadomo, że zwolennicy minimalizmu dobrze będą się czuć we wnętrzu, gdzie wszystkie designerskie gadżety niekoniecznie muszą stać na blacie, a symetria w frontach jest dla nich najpiękniejsza w swojej prostocie. Styl kuchni musi pasować do nas niemal jak chiński znak równowagi Jin-Jang. Tylko dzięki takiemu połączeniu będziemy dobrze się czuć we własnej kuchni.
Fronty szafek kuchennych – mat czy połysk?
Jak już wybierzemy styl kuchni nie zawsze mamy rozwiązaną kwestie dotyczącą frontów. Zwłaszcza w kwestii połysk czy mat. Kuchnia nowoczesna – nie oznacza wcale, że musi być w połysku. Czasami warto rozważyć czy nie praktyczniejsza będzie matowa. Być może połyskujące płytki i kamienny blat wystarczająco podkreślą nowoczesność naszej kuchni, a z kolei matowe fronty dodadzą jej już tylko elegancji. Warto porównać wszystkie materiały ze sobą, żeby tworzyły piękną całość.
Jakie odcienie (ciepłe, zimne), kolory (szarości, beże) lubisz, a jakich chcesz uniknąć?
Z kolorami, które lubimy jest podobnie jak ze stylami. Każdy lubi inne odcienie, jedni dobrze czują się w chłodnych tonacjach, inni preferują cieplejsze odcienie. Ważne, żeby wybrać swoje kolory (odcienie) zanim podejmiemy decyzję, jaki kolor chcemy mieć w kuchni. Dzięki uświadomieniu sobie swoich preferencji kolorystycznych np. wzornik 500 kolorów mdf-ów lakierowanych nie przywróci nas o zawrót głowy, a my skupimy się tylko na precyzyjnym dopasowaniu odcieni pomiędzy blatem a frontem czy płytkami.
Czy lubisz przeszklone witryny?
Witryny są pięknie, nadają lekkości kuchni, ale czy zawsze warto je mieć? Najważniejsze to wiedzieć od samego początku, co chcemy tam trzymać. Bo i owszem witryny są piękne, a w kuchniach angielskich nawet prawie niezbędne. Jednak zawsze pamiętaj, że nie wszystko możemy tam przechowywać i jeśli mamy małą kuchnię, to nie zawsze będą one dobrym rozwiązaniem.
Czy chcesz zastosować wewnętrzne systemy zabudowy kuchennej typu cargo, magic corner?
Jeśli już jesteśmy przy przechowywaniu, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co i gdzie chcemy przechowywać. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia oraz doświadczenia z tym związane. Dlatego warto rozważyć wyposażenie szafek w dodatkowe systemy np. firmy Peka, które pozwolą nam zagospodarować nawet najmniej praktyczny kąt w naszej kuchni w idealne miejsce na np. słoiczki z przyprawami.
Jakiego wzrostu są osoby korzystające z kuchni?
Bardzo ważna kwestia dla każdego użytkownika kuchni. Ponieważ standard zakłada, że blat roboczy możemy mieć na wysokości 86-90 cm. Pamiętajmy żeby zawsze dostosować go do swojego wzrostu. Taką opcję dają niektórzy producenci kuchni na wymiar
Czy w mieszkaniu są jakieś dzieci lub zwierzęta?
Zawsze musimy pamiętać o innych domownikach. Nie każdy materiał jest idealny dla rodziny z dziećmi. Np. dobrej jakości szuflada wytrzyma testy naszego malucha, a drewno i kamień możemy łatwo odnowić po ewentualnych rysach, które powstaną przez przypadek. Z kolei właściciele czworonogów powinni zwrócić uwagę czy dany materiał łatwo się czyści.
Czy masz ulubione zdjęcia kuchni, przykłady?
Ulubione zdjęcia przykładowych kuchni pomogą Ci odpowiednio sprecyzować, na czym trzeba się skupić przy Twoim projekcie. I nie mówimy tu tylko o stylu kuchni, ale również o rozwiązaniach typu szafki pod zlewem czy narożne.
AGD w kuchni?
Na ogół wcześniej wiemy, jaki sprzęt AGD chcielibyśmy mieć w kuchni. Czy lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Czy zmywarka 60 cm lub 45 cm? Owszem wszyscy to wiemy, ale ważny jest też tzw. drobne AGD. Jeśli mamy ulubiony ekspres, który ma stać na blacie, to pamiętajmy, żeby o nim powiedzieć projektantowi. Musimy znaleźć dla niego miejsce oraz przede wszystkim dostosować i przeznaczyć dla niego jedno gniazdko robocze na stałe. Dlatego też musimy przewidzieć odpowiednią ilość gniazdek roboczych. Małe AGD to czasami duży problem.
Jak dużo blatu roboczego potrzebujesz?
Ergonomia w kuchni jest najważniejsza. I nie zawsze mała kuchnia musi oznaczać brak funkcjonalności. Tak naprawdę, jeśli racjonalnie określisz swoje potrzeby, to okazuje że wystarczy Ci tylko 120 cm blatu roboczego do przygotowania obiadu. A nieduża odległość pomiędzy zlewem a płytą gazową jest idealna, by przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę umyć np. warzywa i wrzucić do zupy.
Zdjęcia: www.peka.pl