drukuj

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Każdy, kto miał okazję w ostatniej dekadzie urządzać kuchnię lub właśnie teraz jest na etapie projektowania, zamawiania mebli na wymiar i kupowania niezbędnych sprzętów, z pewnością zgodzi się, że współcześni producenci niemal w każdej kwestii dają nam ogromny wybór. Weźmy choćby takie płyty grzewcze. Raz, że dziś stanowią one absolutnie niezależne urządzenia od piekarników, które to zwykle zabudowuje się w kolumnie mebli, dwa – mają niewiele wspólnego z używanymi przed laty kuchenkami gazowymi. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są modele ceramiczne i indukcyjne. Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej? Sprawdźmy!

Czym się różni indukcja od ceramiki?

W dzisiejszych czasach firmy produkujące AGD oferują dwa podstawowe rodzaje płyt grzewczych, a mianowicie płyty ceramiczne i indukcyjne. Czym się różni indukcja od ceramiki? Patrząc na tego typu produkty w sklepie właściwie ciężko rozróżnić która to która. Jeśli natomiast spojrzymy na ceny, różnica jest zasadnicza. Płyta indukcyjna to zdecydowanie większy wydatek, na co decydujący wpływ ma zastosowanie technologii indukcji elektromagnetycznej (cewki indukcyjnej). To nie płyta w tym przypadku ogrzewa garnki i patelnie, lecz powstające między nimi pole magnetyczne. Stąd potocznie mówi się o „grzaniu na zimno”, bo rzeczywiście poza miejscem bezpośredniego kontaktu, reszta powierzchni płyty pozostaje chłodna. Poza tym, indukcja działa bardzo szybko, jest energooszczędna, łatwa w utrzymaniu czystości i bezpieczna, co doceniają szczególnie rodzice małych dzieci. Po wyłączeniu palnika i ściągnięciu z niego garnka płyta natychmiast stygnie. Niestety, w parze z płytą indukcyjną trzeba kupić komplet garnków i patelni dostosowanych do indukcji. A jak sprawa ma się z ceramiką? Jakie jeszcze różnice można wskazać pomiędzy kuchenką indukcyjną a ceramiczną?

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Kuchenka indukcyjna a ceramiczna

Chcąc zrozumieć czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjne nie wystarczy sprawdzić na jakiej zasadzie działa indukcja i jakie zalety posiada. Swoją wiedzę trzeba jeszcze uzupełnić o właściwości ceramiki. Dopiero wówczas będziemy faktycznie wiedzieli jakie różnice zachodzą pomiędzy kuchenką indukcyjną a ceramiczną. Otóż ze względu na wykorzystywane w tym przypadku grzałki (spirale elektryczne lub lampy halogenowe), które nagrzewają się i stygną dłużej, płyty ceramiczne są tańsze. Ceramika jest za to materiałem trwałym, dość odpornym na zarysowania. Pasuje też do niej większość garnków i patelni.

Warto przeczytać