drukuj

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Meble na wysoki połysk to trend, który króluje w aranżacji kuchennych wnętrz już od kilku dobrych lat. Co ciekawe, niezależnie od tego, czy reszta mieszkania jest urządzona w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim czy nowojorskim, w kuchni i tak znaleźć można modną, minimalistyczną zabudowę. Kolorem dominującym w tym przypadku jest biel. Białe fronty chętnie zestawia się z naturalnym drewnianym blatem lub z eleganckim, czarnym z granitu. Ogromną zaletą takich mebli jest to, że dzięki jasnej, błyszczącej powierzchni przepięknie odbijają światło, tym samym rozświetlając i optycznie powiększając pomieszczenie. Co istotne, takie szafki mogą być wykończone na dwa sposoby. Jakie fronty – akrylowe czy lakierowane wybrać? Jakie różnice zachodzą pomiędzy frontami akrylowymi a lakierowanymi? Który rodzaj powierzchni jest lepszą opcją w przypadku kuchni?

Fronty akrylowe a lakierowane

Każdy, kto decyduje się na projekt kuchni bazujący na meblach na wysoki połysk powinien dobrze się zastanowić jakie fronty (akrylowe czy lakierowane) wybrać. Z pewnością będzie nam łatwiej podjąć słuszną decyzję, gdy poznamy cechy obu typów powierzchni i zrozumiemy jakie rozbieżności między nimi występują. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że takie meble składa się z płyty MDF, którą to pokrywa się warstwą akrylu, tudzież lakieru. Jeśli chodzi o akryl, proces produkcji jest zdecydowanie krótszy. Jednak to nie jedyna różnica jaka między nimi zachodzi – pojawiają się one również w kwestii trwałości, odporności na uszkodzenia i stopnia połysku. W każdym z wymienionych aspektów wygrywają fronty akrylowe – są one trwalsze (akryl mocno przylega do płyty i nie ulega utlenianiu, dzięki czemu jego kolor nie traci na intensywności), odporniejsze (również na wysokie temperatury), a ze względu na niespotykaną w przypadku lakierów głębię połysku – zdecydowanie bardziej efektowne.

Fronty akrylowe czy lakierowane?

Meble kuchenne akrylowe czy lakierowane?

Kiedy już mogłoby się wydawać, że wybór pomiędzy frontami akrylowymi a lakierowanymi jest oczywisty, okazuje się, że powierzchnie lakierowane również mogą poszczycić się pewnymi zaletami. Pośród nich wymieniamy zdecydowanie szerszą gamę dostępnych kolorów, co ucieszy z pewnością tych, którzy którym zależy na niestandardowych, wyszukanych odcieniach. Poza tym, wykończenie krawędzi frontów lakierowanych jest bardziej estetyczne, ponieważ w przeciwieństwie do akrylu lakier nie wymaga obrzeża. Wobec tego, ciężko wskazać, które wykończenie mebli kuchennych – akrylowe czy lakierowane jest lepsze. Możemy oczywiście przyjąć, że akryl pozwala uzyskać wyższą jakość, natomiast wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Warto przeczytać