Niestety, nie zawsze mamy tak dużą kuchnię, jak to sobie wymarzyliśmy. Często okazuje się, że z meblami oraz niezbędnym sprzętem elektronicznym musimy pomieścić się na zaledwie kilku metrach kwadratowych, nierzadko we wnęce lub w ramach aneksu kuchennego. Wówczas to trzeba dokładnie zaplanować ilość, rodzaj i rozkład szafek oraz AGD w taki sposób, aby wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne i ergonomiczne. Jednocześnie nie możemy zapominać o warstwie wizualnej. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, aby kuchnia o skromnym metrażu wydawała się większa i jaśniejsza niż jest w rzeczywistości. Jak optycznie powiększyć kuchnię? Na pewno bardzo istotne są kolory w małej kuchni oraz płytki. Do małej kuchni warto wybierać takie odcienie, formy i wzory, dzięki którym nie będzie ona sprawiała wrażenia małej, ciasnej i ciemnej. Równie istotne jest oczywiście umeblowanie małej kuchni.
Jak optycznie powiększyć kuchnię? Bez obaw, to prostsze niż się wydaje! Wystarczy, że zastosujemy się do kilku sztandarowych zasad. Pierwsza z nich dotyczy kolorów w małej kuchni. Bardzo ważne, abyśmy w tym przypadku postawili na jasne, pastelowe barwy. Idealnymi kolorami w małej kuchni są: biel, ecru, pudrowy róż, błękit, blady żółty, popielaty. Warto postawić zwłaszcza na biały, który jak żaden inny doskonale odbija światło, tym samym optycznie powiększając wnętrze. Białe mogą być przy tym zarówno meble, jak i płytki do małej kuchni. Można je zestawić np. z dodatkami czarnymi, w kolorze naturalnego drewna, starego złota czy tak modnej ostatnio ciemnej, głębokiej zieleni. Nie zapominajmy jednak, że owszem, kolory w małej kuchni są ważne, natomiast istotny jest też wybór odpowiednich płytek do małej kuchni – i to nie tylko koloru, ale też wielkości. W końcu, bardzo ważne jest właściwe umeblowanie małej kuchni.
Równie istotne, co kolory w małej kuchni są odpowiednie płytki. Do małej kuchni, podobnie, jak jasne barwy i pastelowe odcienie, pasują konkretne rozmiary kafelek. Jak optycznie powiększyć kuchnię? Otóż, na małych przestrzeniach, w tym przypadku w kuchniach, zarówno na ścianach, jak i na podłogach warto ułożyć duże, prostokątne lub kwadratowe płytki. Do małej kuchni raczej nie poleca się małych kafelek, ponieważ mogą one potęgować wrażenie ciasnoty. Poza kolorami i rozmiarami płytek, kuchnie o skromnym metrażu lubią też konkretny sposób umeblowania. Małej kuchni z jednej strony nie wolno nam za bardzo zastawić, z drugiej, musimy przecież pomieścić w niej całą zastawę stołową, garnki, patelnie i AGD.
Jasne kolory w małej kuchni, a także duże płytki do małej kuchni niewątpliwie sprawiają, że wydaje się ona większa, niż jest w rzeczywistości. Na tym jednak nie powinniśmy poprzestawać. Musimy jeszcze zastanowić się nad umeblowaniem małej kuchni. Wobec tego, jak optycznie powiększyć kuchnię z pomocą kuchennej zabudowy meblowej? W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zabudowa pionowa, tj. od podłogi, aż po sam sufit, najlepiej w kolorze białym. Nie ulega wątpliwości, że najlepszy efekt osiągniemy zlecając profesjonalnej firmie projekt i realizację kuchni na wymiar.