drukuj

Jak urządzić jadalnię?

Jak urządzić jadalnię?

Co prawda, rzadko zdarza się, że mamy w domu/mieszkaniu na tyle dużo miejsca, aby jedno z pomieszczeń poświęcić na pokój jadalny. Zresztą dziś modne są przestronne, otwarte wnętrza. Tak czy inaczej, warto w obrębie przestrzeni wspólnej, na którą składa się zwykle salon i kuchnia wydzielić również jadalnię. To szczególne miejsce, w którym zbiera się cała rodzina, by wspólnie zjeść posiłek, porozmawiać. I rzeczywiście stół w jadalni to najważniejszy, podstawowy mebel, bez którego jadalnia właściwie nie byłaby jadalnią. Mimo wszystko na tym nie powinna kończyć się aranżacja. W jakie meble do jadalni warto jeszcze zainwestować? Co z dodatkami dekoracyjnymi do jadalni? Podpowiadamy jak urządzić jadalnię!

Stół w jadalni

Jak urządzić jadalnię? Jak już zostało wspomniane, stół w jadalni to bez wątpienia najważniejszy mebel. Nic więc dziwnego, że większość z nas w pierwszej kolejności wybiera odpowiedni stół i dopiero do niego dopasowuje pozostałe elementy. I słusznie! Stół w jadalni przede wszystkim powinien mieć odpowiedni rozmiar. Ten należy uzależnić po pierwsze od ilości domowników oraz metrażu wnętrza. Doskonałą opcją jest zakup stołu rozkładanego – przy takim stole na co dzień swobodnie zmieszczą się cztery, maksymalnie sześć osób, natomiast po rozłożeniu dwanaście lub więcej. Z rozkładanym stołem w jadalni nie będziemy więc musieli martwić się o miejsce dla naszych gości np. przy okazji świąt lub rodzinnych spotkań. Poza tym, musimy zdecydować w jakim stylu i z jakiego materiału stoły podobają nam się najbardziej (klasyczne drewniane czy nowoczesne szklane), a także jakiego kształtu (prostokątne czy okrągłe). Jeśli już uda nam się znaleźć wymarzony stół, pora zastanowić się nad resztą. Jakie meble do jadalni poza stołem i jakie dodatki dekoracyjne do jadalni kupić?

Jak urządzić jadalnię?

Jakie meble do jadalni?

Stół w jadalni to podstawa. Jednak nie możemy poprzestawać na zakupie stołu. Przyda się przecież jeszcze kilka innych rzeczy. Jak urządzić jadalnię? Co prócz stołu wstawić do tego wnętrza? Jakie meble do jadalni na pewno się przydadzą? Skoro stół, to i krzesła – na czymś trzeba przecież siedzieć. Krzesła przede wszystkim powinny być wygodne, gustowne, w podobnym co stół stylu. Jeśli lubimy spędzać przy stole długie godziny w gronie najbliższych – rodziny, przyjaciół, warto przemyśleć zakup krzeseł, a może raczej foteli z podłokietnikami i podbiciem – przynajmniej na siedzeniu. Bez wątpienia nie pożałujemy też zakupu stylowego barku i/lub – oczywiście jeśli mamy wystarczającą dużo miejsca – przeszklonego kredensu, w sam raz na zestaw kawowy i kieliszki do wina. A co z ozdobami? Jakie dodatki dekoracyjne do jadalni wybrać?

Dodatki dekoracyjne do jadalni

Kiedy mogłoby się wydawać, że wiemy już jak urządzić jadalnię, w jakie meble do jadalni zaopatrzyć swoje mieszkanie, okazuje się, że wciąż czegoś nam brakuje, a mianowicie dodatków dekoracyjnych. Do jadalni szczególnie warto zainwestować w designerską lampę nad stół, ciekawy świecznik, obraz bądź plakat w eleganckiej ramie, zegar ścienny czy też dywan. Tego typu ozdoby podkreślą styl wnętrza. Dzięki nim jadalnia zyska też na przytulności.

Warto przeczytać