drukuj

Jaki stół do jadalni kupić?

Jaki stół do jadalni kupić?

Wspólne posiłki przy stole to prawdziwa przyjemność. Podobnie, jak przyjęcia urządzane w domu dla grona najbliższych nam osób – rodziny i przyjaciół. W związku z tym, niezbędny jest stół w jadalni czy to będącej osobnym pomieszczeniem, czy też – jak zwykle to bywa – strefą wydzieloną w ramach wspólnej przestrzeni, na którą składa się kuchnia oraz salon. Tak czy inaczej – naprawdę warto znaleźć w swoim mieszkaniu miejsce na stół, przy którym zmieszczą się przynajmniej domownicy. Zatem, jaki stół do sypialni kupić? Co wziąć pod uwagę przy wyborze? Jaki stół do małej jadalni, a jaki do dużej będzie optymalny? Jaka wysokość stołu do jadalni jest właściwa?

Stół w jadalni

Niestety, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki stół do jadalni będzie odpowiedni, a tym bardziej wskazać konkretnego modelu. Każdemu podoba się przecież co innego, mamy odmienne gustu, a co za tym idzie różne pomysły na idealny stół w jadalni. Niemniej, istnieją pewne czynniki, które wszyscy powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, aby mebel ten, prócz tego, że ładny, był również praktyczny. Oferowane przez współczesnych producentów stoły poza designem różnią się rozmiarem blatu, wysokością, kształtem, materiałem wykonania. Naturalnie stół do małej jadalni nie może być tak duży, jak do przestronnego wnętrza, w którym nie brakuje na nic miejsca. Ważne, aby zdołali pomieścić się przy nim domownicy. Jeśli chodzi o kształt tu mamy wolną rękę – wszystko zależy od tego, jaki stół do jadalni – kwadratowy, prostokątny, okrągły czy owalny przypadnie nam do gustu, ale też który według nas najbardziej dopasuje się do układu pokoju. Jeśli chodzi o materiały, do wyboru mamy m.in. stoły drewniane, szklane, z tworzywa sztucznego. Zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych od lat największą popularnością cieszą się stoły z naturalnego, ponadczasowego drewna. Skupmy się jednak na tym, jaki rozmiar stołu do małej jadalni, a jaki do dużej wybrać oraz jaka wysokość stołu do jadalni jest optymalna.

Jaki stół do jadalni kupić?

Stół do małej jadalni i dużej jadalni

Jeśli chodzi o dobór rozmiaru stołów kluczową kwestią jest metraż pomieszczenia, a co za tym idzie ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na ten mebel. Należy przy tym założyć, że stół w jadalni ustawimy centralnej części pomieszczenia/strefy jadalnianej. Stół do małej jadalni naturalnie będzie być mniejszy niż do dużej. Musi być jednak na tyle duży, aby pomieścili się przy nim wszyscy domownicy. Przykładowo, jeśli w domu mieszkają 4 osoby, przy stole swobodnie powinny zmieścić się cztery krzesła. Jeśli jednak mieszkanie jest duże warto rozważyć zakup większego stołu – na 6, 8, 10 lub 12 osób – wówczas zmieszczą się przy nim również nasi gości. Ciekawą opcją są też nowoczesne stoły rozkładane. Natomiast jaka wysokość stołu do jadalni jest optymalna?

Jaka wysokość stołu do jadalni jest optymalna?

O ile kształt, materiał wykonania i design stołu w jadalni to kwestia mocno indywidualna, zależna od gustu kupującego, o tyle w przypadku rozmiaru oraz wysokości warto wziąć pod uwagę ogólnie przyjęte normy. Wobec tego, jaka wysokość stołu do jadalni jest optymalna? Otóż stół w jadalni powinien mieć między 74 a 76 cm wysokości, abyśmy bez problemu dopasowali do niego krzesła, a także, żeby był ergonomiczny.

Warto przeczytać