drukuj

Kuchnia w stylu retro

Kuchnia w stylu retro

W dzisiejszych czasach sporą popularnością cieszy się styl retro w kuchni. Wnętrza inspirowane latami 50. i 60. mają swój szczególny, niepowtarzalny charakter, przez co nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi. Poza tym, że wysmakowane, klimatyczne są również niezwykle przytulne. To sprawia, że zarówno przygotowywanie posiłków w kuchni w stylu retro, jak i po prostu przebywanie w niej jest bardzo przyjemne. Dlatego, jeśli tylko podoba nam się estetyka vintage, niewątpliwie powinniśmy rozważyć właśnie aranżację kuchni w stylu retro. Jeżeli zdecydujemy się na taki wystrój, z całą pewnością tego nie pożałujemy! Wobec tego, podpowiadamy czego nie może zabraknąć w retro kuchni i na jakie meble kuchenne w stylu retro postawić!

Styl retro w kuchni

Kuchnia w stylu retro to absolutnie wyjątkowe wnętrze. Panujący tu klimat wręcz zachęca do gotowania dla swoich najbliższych pyszności oraz przesiadywania z filiżanką aromatycznej kawy i wciągającą książką przy niewielkim, okrągłym stoliku. Styl retro w kuchni to z jednej strony doskonała harmonia, z drugiej wyraziste dodatki w pastelowych odcieniach różu, zieleni, błękitu czy też żółci. Na ścianach obowiązkowo ułożone są prostokątne lub kwadratowe kafelki, na podłodze zaś płytki na wzór szachownicy. Zwykle charakterystycznym elementem w aranżacji kuchni w stylu retro jest lodówka z klamką, nasuwająca na myśl stare amerykańskie filmy, w których zawsze pojawia się motyw rodziny mieszkającej w jednym z typowych domków na przedmieściach. Na ścianach prócz szafek i półek, gdzie piętrzą się filiżanki, kubki, garnuszki i inne akcesoria nie brakuje starych plakatów i obrazków warzyw, owoców bądź ziół. Poza oczywistymi meblami kuchennymi w stylu retro ogromną rolę odgrywają więc designerskie dodatki i sprzęty.

Kuchnia w stylu retro

Aranżacja kuchni w stylu retro

Poza wspomnianą już lodówką – najlepiej w pastelowym kolorze, o zaokrąglonych kształtach, z metalową klamką, w kuchni w stylu retro warto zgromadzić inne designerskie sprzęty. Utrzymana w podobnej stylistyce co lodówka kuchenka z piekarnikiem z ozdobnymi pokrętłami, mikrofala, toster, krajalnica, blender kielichowy – te wszystkie praktyczne przecież elementy wyposażenia, są kwintesencją stylu retro w kuchni. Jej bazą (poza kaflami na podłogi i ściany) są natomiast meble kuchenne w stylu retro.

Meble kuchenne w stylu retro

W aranżacji kuchni w stylu retro dodatki są oczywiście bardzo ważne, ponieważ dopełniają ogólną stylistykę, jednak jak zawsze punktem wyjścia są meble kuchenne. W stylu retro, nie tylko w kuchni, ale w każdym pomieszczeniu zdecydowanie dominują meble wykonane z naturalnych materiałów. Proste szafki i nieco bardziej fantazyjne, częściowo przeszklone kredensy z litego drewna, pomalowane na biało lub écru idealnie oddają ducha lat 50. i 60. Warto mieć wszystko to na uwadze decydując się na kuchnię w stylu retro i zlecenie wykonania na wymiar mebli kuchennych w stylu retro.

Warto przeczytać