drukuj

Oświetlenie w kuchni – czy trzeba wybierać między komfortem a efektem?

Nie od dziś wiadomo, że w każdym wnętrzu oświetlenie odgrywa znaczącą rolę. Planując aranżację kuchni warto zastanowić się jak rozwiązać kwestie oświetlenia blatu roboczego czy też przewidzieć ozdobne oświetlenie w witrynach.

Jeśli chodzi o oświetlenie blatu roboczego na rynku mamy kilka możliwości. Do najbardziej znany i popularnych należą punktowe halogeny oraz taśmy led montowane pod szafkami. Trzeba pamiętać że mają one swoje wady i zalety. W przypadku halogenów znaczącą zaletą jest możliwość włączania poszczególnych punktów niezależnie (pod warunkiem uwzględnienia tego na etapie projektowym). Jednak otrzymane światło oświetla blat nierównomiernie. W przypadku listw ledowych możemy oświetlić blat równomiernie po całej długości, jednak nie zawsze tego potrzebujemy.

Oświetlenie podszafkowe jest projektowane głównie w celach poprawienia komfortu pracy w kuchni. Możemy również przewidzieć bardziej ozdobną funkcję oświetlenia. Jeżeli mamy kuchnię otwartą na salon możemy oświetlić witryny czy wyspę. Oświetlenie takich elementów wprowadza we wnętrzu bardziej nastrojową i romantyczną atmosferę, którą docenimy wieczorami przy lampce dobrego wina.

Bardzo efektowny i niepowtarzalny efekt możemy osiągnąć podświetlając kamień Onyx na wyspie albo pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi. Oryginalność kamienia oraz nastrojowe światło jakie się przez nie wydobywa ożywi nasze wnętrze oraz nada mu elegancji i indywidualnego charakteru.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie również kilka ciekawych i mniej oczywistych propozycji takich jak oświetlenie cokołu, wysokiej zabudowy czy wyspy.

Jak podobają Wam się nasze propozycje?

Zawsze podkreślamy też, że warto pewne rozwiązania zobaczyć na żywo. Na naszej ekspozycji staramy się pokazać różnorodne rozwiązania – w związku z tym zapraszamy, można wtedy od razu porozmawiać z projektantem.

Warto przeczytać


Weronika Brala
Projektant
+48 601 302 792
weronika.brala@chobot.pl
www.chobotdesign.pl