drukuj

Jak urządzić pralnię?

Jak urządzić pralnię?

W dzisiejszych czasach każdy, kto tylko ma taką możliwość decyduje się na wydzielenie w swoim mieszkaniu/domu osobnego pomieszczenia, choćby najmniejszego na pralkę i wszystkie niezbędne do prania artykuły. Wówczas to zyskujemy na przestrzeni, a także estetyce w łazience bądź też kuchni. Mała pralnia w domu to przede wszystkim ogromna wygoda. Istnieje jednak pewne ryzyko, że domowa pralnia zamieni się w tzw. graciarnię. Chcąc temu zapobiec musimy dobrze zorganizować te pomieszczenie. Jak urządzić pralnię? Czym wyłożyć ściany i podłogi? Czego, oczywiście poza pralką, nie może tu zabraknąć? Jakie meble do pralni wybrać? Podpowiadamy w jakie materiały na powierzchnie, szafki i blat do pralni, zainwestować, by cieszyć się niczym nieskrępowaną funkcjonalnością!

Mała pralnia w domu – wielkie wygoda

Jak już zostało wspomniane mała pralnia w domu naprawdę potrafi ułatwić życie. Dzięki osobnemu pomieszczeniu gospodarczemu, w łazience czy też w kuchni nie tylko zyskujemy dodatkowe miejsce, np. na większa wannę, prysznic, czy szafkę na kosmetyki, ale też możemy schować cały bałagan związany z praniem. Poza pralką powinny pomieścić się tu kosze na brudną bieliznę, suszarka, zarówno standardowa (linkową), jak i automatyczna, proszki i płyny do prania czy deska do prasowania i żelazko. Do przechowywania tych rzeczy niewątpliwie przyda się kilka szafek i pudełek. Na jakie meble do pralni i akcesoria postawić?

Jak urządzić pralnię?

Pralnia w domu – jak urządzić?

Zanim skupimy się na wyposażeniu, powinniśmy przemyśleć kwestię wykończenia pralni w domu. Jak urządzić to pomieszczenie pod względem powierzchni, takich jak ściany i podłogi? Jako, że nawet w małej pralni w domu panuje wilgoć, na podłodze najlepiej sprawdzą się płytki. Podobnie na ścianach, choć w tym przypadku równie dobrym rozwiązaniem będzie odporna na działanie wilgoci, a jednocześnie łatwa w utrzymaniu w czystości specjalna tapeta z włókna szklanego bądź farba z rodzaju tych, polecanych do łazienek. A skoro ustaliliśmy już jak urządzić pralnię pod względem ścian i podłóg, możemy zastanowić się nad tym, jakie meble do pralni będą odpowiednie.

Jakie meble do pralni?

Pralnia to nie tylko ściany, podłoga oraz pralka i inne niezbędne sprzęty, ale też meble. Wobec tego, w jakie meble do pralni rzeczywiście warto zainwestować? Co się przyda w małej pralni w domu? Otóż, jeśli tylko mamy wystarczająco miejsca, obok pralki warto postawić szafkę bądź regał na niezbędne akcesoria. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie umywalki, w której będziemy mogli namoczyć mocno zabrudzone rzeczy oraz umyć ręce. Chcąc wykorzystać wnętrze do granic możliwości należy zawiesić szafkę/półki ponad pralką/blatem aż po sam sufit – np. do przechowywania czystych ręczników i pościeli. W końcu istotnym elementem, o którym niestety często się zapomina jest też blat do pralni.

Blat do pralni

W małej pralni w domu bardzo praktycznym elementem wyposażenia jest blat. Do pralni warto wybrać blat z materiału odpornego na wilgoć, detergenty i uszkodzenia mechaniczne. Ułożony na szafkach, pralce i suszarce bębnowej (o ile takową posiadamy) ułatwi nam układanie czystych ubrań, pościeli i ręczników. Będziemy też mogli odstawiać na niego płyny, proszki czy kosz z praniem.

Warto przeczytać