drukuj

Wysokość blatu w kuchni

Wysokość blatu w kuchni

W kuchni, prawdopodobnie jak w żadnym innym pomieszczeniu w domu liczy się funkcjonalność oraz, o czym rzadziej się słyszy, ergonomia. W końcu to tu często spędzamy długie godziny przygotowując posiłki dla naszych najbliższych. Dla większości z nas najważniejsze zdaje się jednak być to, by kuchnia była jak najmniej problematyczna pod względem utrzymania czystości. Poza tym, bardzo zależy nam na jak największej ilości miejsca do przechowywania garnków, patelni, sprzętów i zastawy stołowej. I to na tych dwóch aspektach skupiamy się najbardziej projektując kuchnię. A przecież warto pomyśleć również o swoim komforcie, na który jak się okazuje, ogromny wpływ ma chociażby wysokość blatu w kuchni. Zastanówmy się zatem, jaka wysokość blatu kuchennego jest optymalna oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Standardowa wysokość blatu w kuchni

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu standardową wysokością blatu w kuchni było 85 cm. I rzeczywiście w większości domów blat, na którym w kuchni przygotowuje się posiłki znajdował się właśnie na tym poziomie. Od tego czasu sytuacja jednak uległa zmianie. Dziś równie popularne są blaty o wysokości 90 cm i inne. Wobec tego, każdy kto zamawia meble na wymiar może spodziewać się od fachowców pytania o to, jaką wysokość blatu kuchennego sobie życzy. Skąd mamy to wiedzieć? Czy jest to w ogóle warte rozważań? Jakie to ma znaczenie?

Wysokość blatu w kuchni

Wysokość blatu kuchennego a wzrost

Dziś właściwie nie istnieje już nic takiego, jak standardowa wysokość blatu w kuchni. Oczywiście część osób z przyzwyczajenia pod pojęciem „standardowa wysokość blatu” rozumie, że chodzi tu o 85 cm. Natomiast współcześnie dla różnych ludzi optymalne będą różne blaty. Przyjmuje się, że odpowiednią wysokością blatu spełniającego wymogi ergonomii jest taki, który sięga około 15-20 cm poniżej zgiętych w łokciu pod kątem prostym ramion osoby, która przy nim stoi. Krótko mówiąc, wysokość blatu w kuchni powinna być uzależniona od wzrostu osoby, która najczęściej z niego korzysta. O ile blat liczący sobie 85 cm wysokości będzie odpowiedni dla kobiet i mężczyzn o maksymalnym wzroście 165 cm, o tyle tym, którzy mają około 170 cm wzrostu dużo wygodniej będzie przy blacie 90 cm. Wreszcie osoby bardzo wysokie, mierzące około 190 cm wzrostu powinny postawić na blat o wysokości nawet 100 cm.

Warto przeczytać