drukuj

Jakie oświetlenie do kuchni?

Jakie oświetlenie do kuchni?

Tak jak ważne są łatwe w czyszczeniu powierzchnie, pojemne szafki do przechowywania, duży blat roboczy oraz wysokiej jakości sprzęty, tak samo istotne jest odpowiednie światło w kuchni. W dużej mierze to one decyduje o ergonomii, a co za tym idzie komforcie pomieszczenia, w którym każdego dnia spędzamy przecież niemało czasu. Pewne jest jedno – tu nie wystarcza jedna duża lampa na środku sufitu. Gdy obieramy i siekamy warzywa i owoce, kroimy mięso, filetujemy ryby, gotujemy, smażymy, pieczemy nie może zabraknąć nam dodatkowych, wspierających punktów świetlnych, w przeciwnym razie praca w kuchni stałaby się czystą udręką. Podpowiadamy zatem, w jakie oświetlenie do kuchni warto zainwestować.

Jakie oświetlenie do kuchni na sufit?

Tak samo, jak w każdym innym pomieszczeniu, podstawowym źródłem światła w kuchni jest oświetlenie sufitowe. W tym przypadku nie muszą to być jednak ozdobne lampy wiszące. Zamiast nich w kilku punktach warto na podwieszanym suficie lub dekoracyjnej listwie zainstalować lampki LED bądź reflektory halogenowe, które doskonale rozświetlą nawet ciemną kuchnię.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Światło w kuchni pod szafkami wiszącymi

Planując oświetlenie kuchni nie można poprzestawać na lampkach sufitowych. Mimo, że są one niezbędne, niestety niewystarczająco oświetlą blat roboczy. Jakie oświetlenie do kuchni podniesie komfort jej użytkowania? Z pewnością niezastąpione jest światło w kuchni pod wiszącymi szafkami. To, czy będą to punkty świetle zlokalizowane co kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów, czy listwa LEDowa rozciągnięta po całej długości mebli i blatu zależy już od nas. Najważniejsze, aby w tym miejscu nie zabrakło źródła światła.

Jakie lampy do kuchni w ramach dekoracji?

Skoro wiemy już w jakie oświetlenie do kuchni powinien zainwestować każdy, kto urządza to wnętrze, śmiało możemy zastanowić się chwilę nad walorami czysto estetycznymi. Źródła światła w kuchni zlokalizowane na suficie oraz pod szafkami ściennymi przede wszystkim mają nam zapewnić ergonomię. Natomiast, by kuchnia prezentowała się naprawdę stylowo warto np. nad kuchenną wyspą czy też stołem dodatkowo powiesić designerską lampę, która stworzy w kuchni wyjątkowy klimat.

Warto przeczytać