drukuj

Wyspa kuchenna – jak ją urządzić?

Wyspa kuchenna – jak ją urządzić?

W dzisiejszych czasach, w niewielu już mieszkaniach i domach kuchnia jest osobnym pomieszczeniem. Popularnie urządza się ją w ramach wspólnej przestrzeni z salonem i jadalnią. Takie rozwiązanie nie tylko jest bardzo funkcjonalne, ale też stylowe. Oczywiście, z pomocą różnych zabiegów aranżacyjnych w tego typu wnętrzach zaznacza się poszczególne strefy – kuchenną, jadalną, relaksu. I tak też, bardzo dużo osób decyduje się na otwartą kuchnię z wyspą. Wówczas to, elementem oddzielającym kuchnię od pozostałej przestrzeni wspólnej jest właśnie wyspa kuchenna. Jak ją urządzić? Jakie wymiary wyspy kuchennej są optymalne? Czego nie powinno zabraknąć na funkcjonalnej wyspie kuchennej? Jakie sprzęty i/lub akcesoria warto na niej zamontować?

Otwarta kuchnia z wyspą

Nie da się ukryć, że otwarta kuchnia z wyspą to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Tzw. wyspa nie tylko dodaje kuchni elegancji, sprawia, że ta, staje się gustowna i luksusowa, ale też bardzo funkcjonalna. Wyspa kuchenna bowiem, to dodatkowe miejsce np. na blat roboczy, zlew, płytę grzewczą bądź barek. W związku z tym, taki element aranżacji usytuowany poza ciągiem mebli kuchennych (zwykle są to meble na wymiar) poprawia ergonomię wnętrza, a jednocześnie przepięknie oddziela strefę kuchni od strefy jadalni i salonu. Wobec tego, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim metrażem, z całą pewnością warto zdecydować się na wyspę kuchenną. Jak ją urządzić? Jakie powinny być wymiary wyspy kuchennej i w co ją wyposażyć?

Wyspa kuchenna – jak ją urządzić?

Wymiary wyspy kuchennej

Otwarta kuchnia z wyspą zaprojektowaną w ramach mebli na wymiar, bez wątpienia jest bardzo stylowa. Aby mogła być funkcjonalna, trzeba jednak dokładnie przemyśleć wymiary wyspy kuchennej oraz miejsce, jakie zajmie w kuchni. Oczywiście jeśli tylko dysponujemy pokaźnym metrażem, warto zdecydować się na większy wymiar wyspy kuchennej tak, by zmieścić na niej wybrany sprzęt i np. blat roboczy. Co prawda, minimalny rozmiar wyspy to 60×60, jednak my radzimy wybór rozmiaru przynajmniej 90×60. Najbardziej funkcjonalne wyspy kuchenne zaczynają się natomiast od rozmiaru 120×80. Wówczas to mamy naprawdę duże pole do popisu jeśli chodzi o aranżację samej wyspy kuchennej. Jak ją urządzić? Jakich elementów wyposażenia nie powinno zabraknąć na funkcjonalnej wyspie kuchennej?

Funkcjonalna wyspa kuchenna

Jeśli już zdecydujemy się na urządzenie otwartej kuchni z wyspą, a w związku z tym, przymierzamy się do projektu i zamówienia mebli na wymiar, warto zadbać o to, żeby wyspa była jak najbardziej funkcjonalna. Wyspa kuchenna, oczywiście odpowiednio duża może pomieścić np. płytę grzewczą (nad którą oczywiście nie może zabraknąć stylowego wyciągu), zlew z eleganckim, dekoracyjnym kranem, blat roboczy. Poniżej blatu można natomiast zainstalować szafki/półki do przechowywania, a nawet zmywarkę. Tak zaaranżowana wyspa, będzie zarówno praktyczna, jak i piękna.

Warto przeczytać