drukuj

Jakich błędów unikać przy projektowaniu i aranżacji wnętrza?

Źle zaprojektowana kuchnia potrafi być bardzo uciążliwa. Aranżując tę część mieszkania, trzeba więc myśleć przede wszystkim o funkcjonalności. Estetyka również jest ważna – brzydkie pomieszczenie może skutecznie zniechęcić do gotowania i przebywania w pomieszczeniu … Jakich zatem błędów unikać, projektując kuchnię? Dziś podpowiadam.

Błąd 1. Nie myślimy o ergonomii podczas projektowania

Przy projektowaniu kuchni należy pamiętać o pięciu strefach funkcjonalnych: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Strefy powinny być „ułożone” w takiej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lub w przeciwnym kierunku, jeśli gospodarz kuchni jest leworęczny.

Błąd 2. Zapominamy o odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania

W kuchni należy zadbać o odpowiednią liczbę szafek zabudowanych, potrzebnych do przechowywania zarówno zapasów, jak i akcesoriów kuchennych ‒ garnków, talerzy czy sztućców. Dodatkowo zwróćmy uwagę na odpowiednie ulokowanie przedmiotów w szafkach. W miejscach trudno dostępnych (czyli tych znajdujących się najwyżej i najniżej oraz w narożnikach) warto umieścić przedmioty rzadziej używane. Pozwoli to uniknąć zbyt częstego schylania się czy nieustannego wskakiwania na krzesło/drabinę. Aby zwiększyć funkcjonalność kuchni, warto np. w niższych partiach użyć szuflad z zabudowanymi bokami, w przypadku wąskich szafek – zastosować cargo czy kosze, a w narożnikach zaprojektować specjalne mechanizmy szafek, np. le mans czy tez magic corner . Na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań kuchennych  i akcesoriów wewnętrznych, które mogą pomóc w organizacji naszej kuchni. Warto i zachęcam, aby zapoznać się z nimi.

Błąd 3. Nie dbamy o oświetlenie i elektrykę

W miarę możliwości powinniśmy próbować wykorzystać naturalne światło dzienne w kuchni, tj. usytuować blaty robocze tak, aby przy pracy nie zasłaniać sobie światła. To jednak nie zawsze jest możliwe. Z kolei sztuczne światło powinno mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do naturalnego. Pilnujmy, aby w kuchni znajdowało się kilka rodzajów świateł. Przede wszystkim niezbyt intensywne główne i odpowiednio silne robocze, usytuowane nad najczęściej wykorzystywanym blatem. Z kolei funkcję estetyczną może pełnić tzw. światło nastrojowe.

Błąd 4. Lekceważymy kwestię estetyki

Kuchnia potrafi stać się sercem domu czy mieszkania, zwłaszcza gdy jest częścią aneksu w salonie. Dlatego jej wygląd jest bardzo ważny! Estetyka kuchni powinna być dostosowana do osobowości domowników, ich stylu życia oraz aranżacji pozostałych wnętrz. Nie bójmy się używać kolorów, bo one w znacznym stopniu tworzą klimat i styl naszych pomieszczeń. Niekiedy estetykę można nawet stawiać wyżej niż funkcjonalność – ale obranie tej drogi zawsze trzeba dobrze przemyśleć.

Zapraszam na moje dni dyżurujące w Fabryce Wnętrz w Chobocie lub w Warszawie na ul Kłobuckiej 23 B. Podpowiem, jakich błędów unikać podczas projektowania kuchni.

Warto przeczytać


Andrzej Jackiewicz
Projektant
+48 601 302 791
andrzej.jackiewicz@chobot.pl
www.chobotdesign.pl