drukuj

Kuchnia w kształcie litery „u”

Kuchnia w kształcie litery „u”

Obecnie, w czasach, gdy zarówno w domach, jak i mieszkaniach otwarte przestrzenie są czymś oczywistym, stosowanym tu rozwiązaniem aranżacyjnym, które cieszy się dużą popularnością jest kuchnia w kształcie litery „u”. Oczywiście nie wszędzie to się sprawdzi, lecz jeśli tylko rozstaw i metraż pomieszczeń na to pozwala zabudowa kuchni w kształcie litery „u” z różnych powodów nie tylko jest bardzo efektowna, ale też niesamowicie funkcjonalna. Na czym polega taki układ i jak urządzić kuchnię w kształcie litery „u”?

Zabudowa kuchni w kształcie litery „u”

Popularność kuchni w kształcie litery „u” stale rośnie, oczywiście nie bez przyczyny. Po pierwsze, taki układ gwarantuje doskonałą ergonomię (o ile podczas projektowania wnętrza zastosujemy się do kilku prostych zasadach), po drugie – zapewnia doskonały efekt wizualny. Jak sama nazwa wskazuje, zabudowa kuchni w kształcie litery „u” polega na zabudowaniu trzech ścian prostokątnej bądź kwadratowej kuchni – dwóch bocznych i jednej (zwykle krótszej) na wprost. Czwartej ściany zwykle nie ma tu w ogóle – pomieszczenie płynnie przechodzi w salon. Metraż w zasadzie nie ma większego znaczenia. Jeśli kształt i położenie w układzie mieszkania są odpowiednie właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań ku takiej zabudowie. A zatem, jak urządzić kuchnię w kształcie litery „u”?

Kuchnia w kształcie litery „u”

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery „u”?

Kuchnia w kształcie litery „u” z pewnością pozwala uzyskać przepiękny efekt. Jeśli jednak chcemy, by poza walorami estetycznymi cechowała się doskonałą ergonomią i funkcjonalnością, co w tym przypadku wydaje się być najważniejsze, powinniśmy dobrze przemyśleć jak urządzić kuchnię w kształcie litery „u”. Bez wątpienia sprawdzonym schematem jest ten, według którego zlew znajduje się pod oknem, zwykle więc na krótszej ścianie na wprost wejścia, natomiast lodówka, płyta grzewcza i piekarnik na ścianach bocznych. Jeśli kuchnia jest duża, zabudowę kuchni w kształcie litery „u” warto rozszerzyć o szafki wiszące, nawet pod sam sufit. Z kolei w kuchniach o niewielkim metrażu lepiej z nich zrezygnować na rzecz kilku półek.

Warto przeczytać