drukuj

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Jak dobrać drzwi do podłogi?

W momencie, gdy wybieramy podłogi do swojego wymarzonego domu lub mieszkania, automatycznie powinniśmy przemyśleć również zakup drzwi do poszczególnych pomieszczeń, a co za tym idzie zastanowić się jak dobrać drzwi do podłogi. Wydaje się to rozsądne przynajmniej z dwóch powodów – po pierwsze, ze względów czysto praktycznych (drzwi wewnętrzne montujemy zazwyczaj tuż po położeniu podłogi), po drugie, z tytułu walorów estetycznych (chodzi o stylistyczne dopasowanie obu elementów). W takim razie jak dopasować drzwi? Jakie czynniki uwzględnić przy wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak dobrać kolor drzwi i podłogi? Jakie drzwi pasują do jasnej podłogi, natomiast jaki kolor drzwi do ciemnej podłogi będzie odpowiedni?

Jak dopasować drzwi?

O czym warto pomyśleć przed zakupem drzwi do poszczególnych pokojów i łazienek w mieszkaniu/domu? Jak dobrać drzwi do podłogi? Jakie znaczenie w ogóle ma podłoga w kontekście wybierania drzwi wewnętrznych? Otóż, niemniej istotne, niż odpowiednie wymiary ościeżnic i samego skrzydła, są własności estetyczne, w tym materiał wykonania, faktura, wzór oraz kolor. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na zastanowienie się jak dopasować drzwi, dokładnie przeanalizujemy różne czynniki, drzwi korzystnie wpłyną na ogólny wystrój wnętrza. W przeciwnym zaś razie niestety mogłyby raczej popsuć efekt, gdyż kłóciłyby się z estetyką podłogi. Zatem, pod uwagę musimy wziąć to, czy na podłodze mamy parkiet, deski, panele, płytki gładkie czy np. z widocznym usłojeniem (w przypadku drewna/paneli)/deseniem (panele/płytki). W końcu bardzo istotna jest kolorystyka. Zatem, jak dobrać kolor drzwi i podłogi?

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Jak dobrać kolor drzwi i podłogi?

Jak dobrać drzwi do podłogi? Niestety nie istnieje coś takiego jak jedyna słuszna metoda. Wszystko zależy od przyjętej konwencji. W końcu do wyboru mamy tak wiele stylów dekoratorskich. Niemniej, jeśli niekoniecznie czujemy się na siłach, by eksperymentować, nie mamy doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, łączeniu ze sobą różnych estetyk, na pewno warto skorzystać ze popularnej ścieżki. Jak dopasować drzwi? Na pewno „bezpiecznym” rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie reguły podobieństw. Oznacza to, że należy poszukać takiego materiału, faktury i koloru drzwi, który będzie jak najbardziej zbliżony do materiału, faktury i koloru podłogi. Dla przykładu, jeśli na podłodze zdecydowaliśmy się położyć gładkie panele, gładkie powinny być też drzwi, do tego w takim samym/podobnym odcieniu. Jeśli jednak niekoniecznie podoba nam się taki efekt, pamiętajmy, że właściwie niezależnie od podłogi, jednolite, białe drzwi to bardzo uniwersalna opcja. Co poza tym? Jakie jeszcze mamy możliwości? Jaki kolor drzwi do ciemnej podłogi, a jaki do jasnej faktycznie pasuje?

Jaki kolor drzwi do ciemnej podłogi, jaki do jasnej?

Już na sam koniec, w temacie: „Jak dobrać drzwi do podłogi, warto wspomnieć jeszcze o tym, jaki kolor drzwi do ciemnej podłogi, a jaki do jasnej prezentuje się najkorzystniej. Jak dopasować drzwi pod względem kolorystycznym? Właściwie wszystko zależy w tym przypadku od nas, naszego gustu, tego, co podpowiada nam wyobraźnia i oczywiście stylistyki, jaką zaplanowaliśmy do wnętrza. Jeśli pod względem materiału i faktury właściwie zestawimy ze sobą oba elementy, nic nie stoi na przeszkodzie, by drzwi były białe, brązowe, czarne czy jakiekolwiek inne – znacznie ciemniejsze/jaśniejsze od podłogi.

Warto przeczytać