drukuj

Zabudowa pralki w kuchni

Zabudowa pralki w kuchni

Bez wątpienia pralka to jeden z tych sprzętów, które bardzo ułatwiają nam życie i są absolutnie niezbędne w każdym domu. Zwyczajowo urządzenie te znajduje się w łazience. W nowoczesnych, dużych apartamentach oraz w domach (jednorodzinnych, bliźniaczych, szeregowych) wydziela się natomiast małą pralnię lub naprawdę niewielkie pomieszczenie gospodarcze, w sam raz na pralkę, suszarkę, proszki i płyny do prania. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wolną przestrzeń w łazience i poprawić jej walory estetyczne. Niestety, w wielu mieszkaniach o skromnym metrażu nie tylko nie ma miejsca na taki kącik, ale nawet na pralkę w łazience. Wówczas to pozostaje umieścić pralkę w zabudowie kuchennej. Czy to dobry pomysł? Czy pralka może stać w kuchni, a jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwskazań – jak zabudować pralkę w kuchni? Oto najważniejsze informacje na temat zabudowy pralki w kuchni!

Czy pralka może stać w kuchni?

Zabudowa pralki w kuchni to co prawda niestandardowe rozwiązanie, jednak owszem, dość często spotykane w przypadku niewielkich mieszkań z bardzo małymi łaziankami. Każdy, kto planuje umiejscowienie pralki w zabudowie kuchennej, w związku z czym poszukuje przydatnych informacji na ten temat, z pewnością natknie się na te, dotyczące kwestii prawnych. Jeszcze do niedawna zabudowa pralki w kuchni przez wielu prawników była uznawana za nielegalną z powodu dość niejasnych przepisów. Na szczęście nowelizacja prawa budowlanego z 1 stycznia 2018 roku położyła kres wszelkim wątpliwościom. W związku z tym, odpowiedź na pytanie o to, czy pralka może stać w kuchni (przynajmniej z punktu widzenia prawa) brzmi: „tak”. Natomiast warto zastanowić się gdzie dokładnie pralka w zabudowie kuchennej powinna być zlokalizowana oraz jak zabudować pralkę w kuchni.

Zabudowa pralki w kuchni

Pralka w zabudowie kuchennej

Pralka w zabudowie kuchennej to prawdopodobnie najlepsze możliwe rozwiązanie w sytuacji, gdy mieszkanie, a zwłaszcza łazienka ma bardzo skromny metraż. Jeśli w łazience jest już ciasno po zainstalowaniu podstawowego wyposażenia (prysznica, umywalki i toalety), w związku z czym pralka mogłaby bardzo utrudnić poruszanie się lub w ogóle nie ma takiej opcji, żeby jakkolwiek sprzęt piorący się tu zmieścił, zabudowa pralki w kuchni to zwykle konieczność. Oczywiście kuchnia na tym traci, ponieważ pralka raczej tu nie pasuje. Stąd tak ważne, aby już na etapie projektowania, uwzględnić pralkę w zabudowie kuchennej, tym samym maskując ją. Jak to zrobić najlepiej? Jak zabudować pralkę w kuchni?

Jak zabudować pralkę w kuchni?

Zabudowa pralki w kuchni to oczywiście ostateczność. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, skupmy się na tym, aby pralkę w zabudowie kuchennej umieścić w jak najlepszym miejscu. Jak zabudować pralkę w kuchni?. Idealnie, jeśli zdecydujemy się zamówić meble na wymiar do kuchni. Wówczas, wraz z projektantem możemy zaplanować gdzie ulokować pralkę, abyśmy mieli do niej łatwy dostęp, a jednocześnie, aby nie zaburzyła ona ergonomicznego układu AGD kuchennego oraz szafek z najpotrzebniejszymi akcesoriami. Poza tym, musimy wybrać odpowiedni model samej pralki – taki, przeznaczony typowo pod zabudowę. Pralka w kuchni może być wówczas zabudowana na tej samej zasadzie, co np. lodówka czy zmywarka, a więc w ciągu mebli na wymiar.

Warto przeczytać