drukuj

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

W aranżacji wnętrz ważnych jest co najmniej kilka kwestii, a mianowicie materiały i ich struktury, kształty, wzornictwo i oczywiście kolorystyka. Warto przy tym pamiętać, że przekładają się one nie tylko na walory estetyczne, ale również praktyczność i funkcjonalność. Dotyczy to również, a może przede wszystkim kuchni – pomieszczenia, z którego na ogół korzystamy bardzo dużo i właściwie ciągle się w nim brudzi (w końcu przygotowujemy tu posiłki, gotujemy, smażymy itd.), i które we współczesnych mieszkaniach zazwyczaj jest otwarte na salon, w związku z czym powinno być stylowe. Stąd też już na etapie projektowania i wybieranie poszczególnych elementów wyposażenia, m.in. powinniśmy zastanowić się nad kolorami płytek w kuchni. Jakie barwy kafli są polecane do kuchni? Jakie płytki do jasnych mebli kuchennych pasują najbardziej? Czy kontrast to w tym przypadku dobre rozwiązanie? A może do jasnych mebli właściwe będą jasne płytki? Natomiast jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych będą odpowiednie? Ponownie, czy postawić na przeciwieństwa, czy spójność? Podpowiadamy jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych!

Kolory płytek w kuchni

Dobór podłóg i ścian, szczególnie w kuchni, w której nieustannie powierzchnie te są narażone na zanieczyszczenie jest bardzo ważny. Standardowo układamy na nich kafle, które są trwałe, odporne na zabrudzenia, w tym tłuszcz i łatwo się je czyści. Poza tym, współcześni producenci oferują szeroki wybór co do rozmiarów, kształtów, struktur, a także kolorów i wzorów. W związku z tym pozostaje wybrać odpowiednie, tj. pasujące do ogólnego wystroju kuchni, co ze względu na ogromny wybór, zarówno mebli, jak i płytek, wcale nie jest łatwe. Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię i co nam się podoba – jakie zestawienia kolorystyczne, jakie płytki do jasnych mebli kuchennych (o ile zdecydowaliśmy się na jasne meble), jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych (jeśli planujemy montaż ciemnych mebli). Niemniej, pamiętajmy, aby nie podejmować decyzji o kolorystyce zbyt pochopnie. Poświęćmy czas, porównajmy różne połączenia.

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych?

Jakie płytki do jasnych mebli kuchennych pasują najbardziej?

Jasne, a zwłaszcza białe kuchnie, zwykle na wymiar to jedne z najpopularniejszych modeli mebli ostatnich lat. Poza tym, dużym zainteresowaniem cieszą się meble w kolorze popielatym i écru. Wobec tego, jakie płytki do jasnych mebli kuchennych pasują najbardziej? Otóż do wyboru mamy kafle w różnych barwach i odcieniach, od jasnych, po ciemne. Jeśli chodzi o płytki na ścianach, czyli płytki pomiędzy meblami możemy oczywiście postawić na oryginalność i wybrać np. czarne, butelkowo zielone czy też bordowe kafle, jednak biorąc pod uwagę, że na blacie przygotowujemy posiłki, lepszą opcją wydają się białe, beżowe, pudrowo różowe, bladożółte lub błękitne płytki, które dobrze odbijają światło. Co do podłogi, ponownie równie dobrze może być ona zupełnie jasna lub wprost przeciwnie, ciemnobrązowa, ciemnoszara lub czarna, choć na tej ostatniej najbardziej widać zabrudzenia. Natomiast, jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych wybrać?

Jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych będą odpowiednie?

Jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych? Na pewno musimy pomyśleć o ostatecznym efekcie, jaki chcielibyśmy uzyskać. Jednocześnie warto zdać się na swoją intuicję, a jeśli nie ufamy swojemu zmysłowi dekoratorskiemu – poradzić się profesjonalny. Jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych są odpowiednie? Otóż, w tym przypadku możemy postawić na ciemne kolory lub przeciwnie, na zasadzie kontrastu kupić jasne kafle. Pamiętajmy jednak, że ciemna kuchnia, tj. ciemne i meble, i kafle może być mało komfortowa w użytkowaniu, a już na pewno potrzebne w niej będzie intensywne oświetlenie. Co więcej, na ciemnych meblach i kaflach, wbrew pozorom, zabrudzenia są bardziej widoczne. W związku z tym, jeśli już planujemy montaż np. brązowych, czarnych, granatowych lub ciemnozielonych mebli, dobrze, aby ściany i podłoga były np. białe, jasnobeżowe bądź popielate.

Warto przeczytać