drukuj

Jak dobrać kolory ścian?

Na ostateczną stylistykę wnętrz składa się wiele różnych czynników, zarówno tych, które dostrzegamy w pierwszym momencie, jak i tych dość nieoczywistych, zauważanych dopiero po pewnym czasie. Niezależnie od przyjętej estetyki, swego rodzaju bazą aranżacyjną są podłogi, drzwi, okna i ściany, do których kolejno dopasowujemy meble, sprzęty oraz najróżniejsze dodatki. W każdym przypadku bardzo ważne są oczywiście kolory, wzory i materiały. Kolory ścian w mieszkaniu w dużej mierze decydują o ostatecznym efekcie, dlatego zawsze warto dobrze się zastanowić jakie wybrać kolory ścian. Niezależnie od tego, czy urządzamy się w nowym mieszkaniu/domu czy też remontujemy lub jedynie odświeżamy to, w którym mieszkamy już dłuższy czas, powinniśmy zdawać sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki kolorystyka wywiera na jego charakter. Wobec tego, jak dopasować kolory na ścianach? Jak łączyć ze sobą poszczególne barwy i odcienie? Jakie pasują do jasnych podłóg, drzwi i mebli, a jakie do ciemnych? Podpowiadamy jak dobrać kolory ścian!

Kolory ścian w mieszkaniu

Raz na kilka sezonów w modzie wnętrzarskiej pojawiają się zupełnie nowe, nieznane dotychczas trendy lub wracają te, sprzed lat. Dotyczy to również, a może przede wszystkim kolorów ścian w mieszkaniu. I tak też o ile jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wszyscy malowaliśmy salony, sypialnie, pokoje dziecięce i przedpokoje na wyraziste, trawiaste zielenie, ciemne fiolety, intensywne czerwienie, czy słoneczne żółcie, tak od pewnego czasu, na ścianach znów króluje klasyka, czyli biel, beż, szarości. Pomijając jednak to, co w danym czasie jest najmodniejsze, warto wiedzieć na jakiej zasadzie wytypować najlepsze kolory do wnętrz. Jak dopasować kolory na ścianach? Co wziąć przy tym pod uwagę? Jakie wybrać kolory ścian do wnętrz klasycznych, angielskich, nowoczesnych, skandynawskich, loftowych, retro?

Jak dopasować kolory na ścianach?

W obliczu tak wielu najrozmaitszych kolorów i odcieni farb oferowanych przez współczesnych producentów, nie ma co się dziwić, że w większości ciężko nam się zdecydować na konkretne kolory ścian w mieszkaniu. Jednak w końcu musimy przecież czymś pomalować mury w domowych wnętrzach. W takim razie, jak dobrać kolory ścian? Otóż, warto skorzystać z kilku sprawdzonych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie nam wytypować odpowiednią kolorystykę do salonu, sypialni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Po pierwsze, warto poszukać inspiracji w internecie, przede wszystkim na portalach i kanałach wnętrzarskich, a także w katalogach i czasopismach. Po drugie, musimy zdecydować jaki styl najbardziej do nas przemawia i w związku z tym, w jakim stylu chcemy urządzić swoje wymarzone mieszkanie. Po trzecie, trzeba się zastanowić, jaki wpływ na nasz komfort psychiczny i ogólne samopoczucie mają poszczególne kolory. Po czwarte, należy wziąć pod uwagę, czy dane pomieszczenie jest jasne czy raczej ciemne, a co za tym idzie, czy możemy pozwolić sobie choćby na jedną ścianę w ciemnym kolorze, czy jednak warto rozjaśnić je z pomocą jasnych, pastelowych barw. Co robić dalej z tą wiedzą? Jak dopasować kolory na ścianach w poszczególnych pokojach? Jakie wybrać kolory ścian?

Jakie wybrać kolory ścian?

Nie sposób jednoznacznie wskazać najlepszych kolorów na ściany do mieszkania. Każde mieszkanie jest inne, każdy z nas ma też inny gust. Niemniej warto pamiętać o tym, że jasne, stonowane kolory są uniwersalne i ponadczasowe, a więc z łatwością dopasujemy do nich różnego rodzaju dodatki kolorystyczne. Niemniej, wyraziste akcenty jak najbardziej są pożądane i często to właśnie one robią największe wrażenie. Nie oznacza to, że cały pokój musimy malować np. na tak modną ostatnio butelkową zieleń, głęboki granat czy brudny róż. Zawsze możemy pomalować na kolor jedną ścianę, pozostałe pozostawiając białe. Przede wszystkim, postarajmy się wszystko dobrze wyważyć, skomponować w taki sposób, aby efekt był dla nas zadowalający.

Warto przeczytać