drukuj

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Z całą pewnością drzwi, obok podłóg i ścian, stanowią bardzo istotne elementy aranżacji. Do tego trzeba je kupić i zamontować na dość wczesnym etapie, jeszcze przed wstawieniem do mieszkania/domu mebli i innych dodatków. Należy więc dokładnie przemyśleć, w jakim stylu powinny być drzwi, aby pasowały do planowanego wystroju wnętrz, a także ustalić odpowiednie parametry. Rozmiar, w tym szerokość, wysokość i grubość oraz materiał wykonania, a co za tym idzie właściwości, choćby izolacja akustyczna z pewnością są kluczowe. Niemniej, bardzo wiele wątpliwości budzi kierunek otwierania oraz to, gdzie które (prawe czy lewe drzwi) pasują lepiej. Bo choć mogłoby się wydawać, że rozpoznanie drzwi prawych od drzwi lewych to rzecz oczywista, wcale tak nie jest. Wobec tego, jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Drzwi prawe

Zdecydowana większość ludzi stojąc przed zadaniem kupna drzwi zastanawia się jak odróżnić drzwi prawe od lewych. Dla wielu osób to, które to drzwi prawe, a które lewe i na jakiej podstawie właściwie to ocenić jest dość niezrozumiałe. Na szczęście wcale nie jest to tak skomplikowane. Wystarczy pamiętać o jednej prostej zasadzie. Otóż, chcąc sprawdzić czy potrzebujemy do swojego mieszkania/domu lewych czy prawych drzwi, wystarczy stanąć przed drzwiami/przygotowaną na nie wnęką po tej stronie, na którą chcemy, aby się otwierały. W przypadku drzwi prawych zawiasy będą znajdowały się po prawej stronie skrzydła (po przeciwnej niż klamka).

Drzwi lewe

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych? Wiemy już, które to drzwi prawe. Natomiast, po czym poznać drzwi lewe? Otóż, analogicznie rzecz biorąc, drzwi lewe to drzwi, które mają zawiasy po lewej stronie, klamkę zaś po prawej, przy czym otwierają się w naszym kierunku. Wobec tego, które – lewe czy prawe drzwi wybrać? Gdzie lepiej pasować będą drzwi prawe? W jakich pomieszczeniach bardziej praktyczne są natomiast drzwi lewe? Przede wszystkim zaś, jakie znaczenie ma kierunek otwierania?

Lewe czy prawe drzwi – które wybrać?

Wyjaśniliśmy już jak odróżnić drzwi prawe od lewych. Przy tej okazji warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie, które – lewe czy prawe drzwi sprawdzają się lepiej w poszczególnych miejscach. Jednocześnie istotne jest to, czy dane drzwi otwierają się do wewnątrz, czy na zewnątrz. To zadecyduje bowiem ostatecznie o ich funkcjonalności. Poza tym, w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa. Na ogół przyjmuje się, że drzwi do łazienki (prawe lub lewe – zależy od układu pomieszczenia) powinny otwierać się na zewnątrz (na przedpokój/hall/pokój). z kolei drzwi do poszczególnych pokojów w domu do wewnątrz tychże pokojów.

Warto przeczytać