drukuj

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Nie da się ukryć, że biała, lakierowana zabudowa od podłogi aż po sam sufit to obecnie najchętniej wybierany projekt kuchni. Wciąż jednak są wśród nas i tacy, którzy nie chcą urządzać mieszkania w tak popularnym dziś stylu nowoczesnym. Pośród nich nie brakuje miłośników estetyki klasycznej, skandynawskiej, retro czy też prowansalskiej. I rzeczywiście, trzeba przyznać, że każdy z wymienionych stylów ma coś w sobie. Tym razem zatrzymajmy się jednak na chwilę przy kuchni w prowansalskim stylu. Zastanówmy się jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim. Po jakie kolory, wzory, formy i struktury sięgnąć, by stworzyć iście francuskie wnętrze – nieco rustykalne, odrobinę staromodne, przywołujące na myśl fiolet lawendy i zapach świeżego pieczywa?

Kuchnia w prowansalskim stylu

Kuchni w prowansalskim stylu nie sposób pomylić z żadną inną – angielską, rustykalną, vintage – choć każdą z nich odrobinę przypomina. Wobec tego, jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Przede wszystkim, musimy pamiętać o głównych wyznacznikach. Otóż, styl prowansalski to jasne kolory, naturalne, często bielone drewno, niewielkie, kwadratowe kafelki na ścianach, surowa podłoga z desek lub kamiennej kostki, ażurowe zdobienia, świeże zioła, warkocze czosnku, koszyki, koszyczki i pudełeczka, szuflady i półki oraz artystyczny nieład. Kiedy już wybierzemy kolory ścian, płytki ścienne i posadzki, zanim natomiast rzucimy się w wir kupowania dodatków, akcesoriów, dekoracji, powinniśmy dobrze przemyśleć projekt mebli kuchennych w stylu prowansalskim.

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Meble kuchenne w stylu prowansalskim

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim? Skoro wiemy już, jakie są główne wyznaczniki tego stylu, najwyższa pora zastanowić się nad odpowiednimi meblami kuchennymi. W stylu prowansalskim królują meble lekkie, drewniane, zwykle bielone, fornirowane na kolor oliwkowy bądź lawendowy, celowo postarzane, przecierane, bejcowane z kamiennymi blatami. Drzwiczki niektórych szafek posiadają ozdobne otwory, dekoracje ażurowe. W końcu, w kuchni prowansalskiej poza podstawowymi szafkami i półkami, nie powinno zabraknąć kredensu, który pomieści całą zastawę stołową.

Warto przeczytać