drukuj

Jak urządzić mały salon w bloku?

Pokój dzienny jest wizytówką każdego mieszkania i domu. To tu gościmy odwiedzających nas znajomych, przyjaciół, rodzinę. Idealnie więc, gdy jest duży, przestronny, stylowy i wygodnie urządzony. Niestety, metraż to coś, co często nas ogranicza, zwłaszcza w przypadku niewielkich apartamentów. Na szczęście nawet mały salon w bloku da się świetnie zaaranżować. Wystarczy dobrze przemyśleć umeblowanie salonu w bloku, zastanowić się, jakie meble są nam niezbędne, a z czego ewentualnie możemy zrezygnować, w jakich kwestiach rzeczywiście warto iść na kompromis. Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że w nowoczesnych małych salonach ogromnie ważna jest kolorystyka, wzornictwo, formy i kształty. W takim razie, jak urządzić mały salon w bloku?

Mały salon w bloku

Ci, którzy właśnie kupili nowe mieszkanie lub planują remont starego, niewątpliwie zachodzą w głowę, jak urządzić mały salon w bloku. I rzeczywiście, zaprojektowanie i umeblowanie salonu w bloku o raczej skromnym metrażu nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli zależy nam, aby pokój był zaaranżowany modnie i wygodnie. Zapewne nie uda nam się pomieścić tu dużej, rozłożystej kanapy z fotelami, zachowując przy tym sporo wolnej przestrzeni, za to możemy być pewni, że wnętrze będzie przytulne. Bardzo ważny jest więc sposób umeblowania salonu w bloku, a więc i dobór odpowiednich mebli salonowych.

Umeblowanie salonu w bloku

W małym salonie w bloku często niełatwo jest pomieścić wszystkie meble salonowe, jakie sobie wymarzyliśmy. Chcąc zapewnić sobie swobodę ruchów i należyty komfort, w pierwszej kolejności powinniśmy wytypować niezbędne nam meble. Kanapa z jednym lub dwoma fotelami lub narożnik to oczywiście absolutna podstawa. Zadbajmy jednak o to, aby wybrany przez nas model był zgrabny, a jednocześnie wygodny, najlepiej o prostych, minimalistycznych kształtach. Kolejną rzeczą jest stolik kawowy – ten nie musi być zbyt duży, wystarczy niewielki prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Naprzeciwko kompletu wypoczynkowego ze stolikiem nie może oczywiście zabraknąć telewizora. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zawiesić go na ścianie (idealna opcja w przypadku nowoczesnych, małych salonów), czy ustawić, potrzebna będzie szafka RTV, najlepiej wąska, niska, podłużna. W końcu, o ile nie ma na to miejsca w kuchni, w małym salonie w bloku musimy wydzielić miejsce na kącik jadalniany, czyli stół i krzesła. W tym przypadku optymalną opcją wydaje się niewielki, kwadratowy lub okrągły stół wraz z czterema smukłymi krzesłami. Dobrze, aby taki stół był rozkładany, aby na okoliczność różnego rodzaju imprez mogło się przy nim pomieścić więcej osób. Ogromnie ważną kwestią poza umiejętnym umeblowaniem salonu w bloku jest dobór odpowiednich kolorów i wzorów.

Nowoczesne małe salony a kolory i wzory

Jak urządzić mały salon w bloku? Bez wątpienia dobór stylowych, zgrabnych mebli salonowych może okazać się kluczowy pod względem ergonomii i wygody. Nie możemy jednak zapominać o tym, że kolorystyka i wzornictwo mogą zdziałać prawdziwe cuda – optycznie powiększyć nowoczesne małe salony i nadać im modnego charakteru lub wprost przeciwnie – zniszczyć cały efekt. W takim razie, jakie barwy i detale wybrać do małego salonu w bloku? Otóż, najlepszą opcją są w tym przypadku jasne, pastelowe kolory i raczej gładkie powierzchnie. Jeśli chcemy pokusić się o designerskie, wzorzyste dodatki, wybierajmy natomiast raczej te o dużych, aniżeli drobnych wzorach.

Warto przeczytać