drukuj

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Sercem każdego domu jest kuchnia. To tu przygotowujemy posiłki, których piękny zapach leniwie roztacza się po całym mieszkaniu, parzymy aromatyczną kawę, w biegu jemy śniadanie. Tutaj też często toczą się ważne rozmowy i dzieją niezapomniane imprezy. W związku z tym, bardzo istotne, aby modna, a zarazem ponadczasowa stylistyka przeplatała się z funkcjonalnością w kuchni, zwłaszcza, że właściwie każda współczesna kuchnia standardowo jest otwarta na salon. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Jakie funkcjonalne rozwiązania w kuchni mamy do wyboru i w co rzeczywiście warto zainwestować? Radzimy jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię!

Funkcjonalność w kuchni

Nie tylko design, ale też, a może przede wszystkim funkcjonalność w kuchni jest na wagę złota. Pomieszczenie, w którym na ogół przechowujemy dużo rzeczy i na co dzień korzystamy z wielu sprzętów i akcesoriów, gotujemy, smażymy, pieczemy, obieramy i kroimy, a przy tym wszystkim oczywiście niemało brudzimy po prostu musi być zaaranżowane praktycznie, ergonomicznie i być wygodne w użytkowaniu. Zatem, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Na pewno już na etapie projektowania, warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach. W kuchni duże znaczenie mają zarówno funkcjonalne szafki kuchenne, w tym wewnętrzne systemy, jak również ich układ. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie na tym polu mamy możliwości?

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

Funkcjonalność w kuchni to absolutna podstawa. I rzeczywiście, wiele osób, które planują remont tego pomieszczenia i zgłaszają się do firm produkujących meble na wymiar, zastanawia się, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię. Zanim jednak zaczniemy przebierać w coraz popularniejszych funkcjonalnych rozwiązaniach w kuchni, warto zacząć od podstaw, czyli rozkładu. W tym celu wnętrze należy podzielić na kilka kluczowych podstref, czyli: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Co to oznacza? Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Otóż, w zabudowie powinny znajdować się po kolei: wysoka szafka/spiżarka/komoda i lodówka, funkcjonalne szafki kuchenne i szuflady na naczynia i sztućce, zmywarka i zlew, blat roboczy i wreszcie płyta grzewcza i piekarnik. Taki układ zapewnia doskonałą funkcjonalność w kuchni – dzięki temu, że wszystko mamy w zasięgu ręki, a podstrefy świetnie ze sobą współgrają, poszczególne czynności przebiegają sprawnie i bez zbędnego bałaganienia. A skoro mamy już rozplanowany układ, najwyższa pora wybrać nowoczesne i bardzo funkcjonalne rozwiązania. W kuchni – czy to nowoczesnej, skandynawskiej, angielskiej czy też loftowej są one wprost niezbędne!

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Poza dopasowanie odpowiedniego układu poszczególnych stref, w więc mebli i sprzętów, już na etapie planowania warto przewidzieć co gdzie będziemy przechowywać. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam wybrać spośród tak wielu, nowoczesnych systemów najbardziej funkcjonalne rozwiązania w kuchni, ale rzeczywiście zdadzą one egzamin w praktyce. Przykładowo, do przechowywania produktów typu mąki, kasze, ryż, makarony idealnie sprawdzą się funkcjonalne szafki kuchenne typu cargo. Szuflady na sztućce, ale też te, na zastawę stołową warto natomiast wyposażyć w odpowiednie przegródki. W szafce narożnej nie powinno natomiast zabraknąć systemu magic corner lub lemans. A jeśli z kuchni korzystamy naprawdę intensywnie, codziennie przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny, a do tego regularnie zapraszamy gości, dla których gotujemy i pieczemy popisowe dania, na pewno nie pożałujemy inwestycji w tak funkcjonalne rozwiązania w kuchni, jak dodatkowo wysuwany blat roboczy, czy wysuwane deski do krojenia. Sprzątanie ułatwi natomiast wysuwany selektor odpadów.

Warto przeczytać