drukuj

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Sercem każdego domu jest kuchnia. To tu przygotowujemy posiłki, których piękny zapach leniwie roztacza się po całym mieszkaniu, parzymy aromatyczną kawę, w biegu jemy śniadanie. Tutaj też często toczą się ważne rozmowy i dzieją niezapomniane imprezy. W związku z tym, bardzo istotne, aby modna, a zarazem ponadczasowa stylistyka przeplatała się z funkcjonalnością w kuchni, zwłaszcza, że właściwie każda współczesna kuchnia standardowo jest otwarta na salon. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Jakie funkcjonalne rozwiązania w kuchni mamy do wyboru i w co rzeczywiście warto zainwestować? Radzimy jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię!

Funkcjonalność w kuchni

Nie tylko design, ale też, a może przede wszystkim funkcjonalność w kuchni jest na wagę złota. Pomieszczenie, w którym na ogół przechowujemy dużo rzeczy i na co dzień korzystamy z wielu sprzętów i akcesoriów, gotujemy, smażymy, pieczemy, obieramy i kroimy, a przy tym wszystkim oczywiście niemało brudzimy po prostu musi być zaaranżowane praktycznie, ergonomicznie i być wygodne w użytkowaniu. Zatem, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Na pewno już na etapie projektowania, warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach. W kuchni duże znaczenie mają zarówno funkcjonalne szafki kuchenne, w tym wewnętrzne systemy, jak również ich układ. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie na tym polu mamy możliwości?

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

Funkcjonalność w kuchni to absolutna podstawa. I rzeczywiście, wiele osób, które planują remont tego pomieszczenia i zgłaszają się do firm produkujących meble na wymiar, zastanawia się, jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię. Zanim jednak zaczniemy przebierać w coraz popularniejszych funkcjonalnych rozwiązaniach w kuchni, warto zacząć od podstaw, czyli rozkładu. W tym celu wnętrze należy podzielić na kilka kluczowych podstref, czyli: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Co to oznacza? Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Otóż, w zabudowie powinny znajdować się po kolei: wysoka szafka/spiżarka/komoda i lodówka, funkcjonalne szafki kuchenne i szuflady na naczynia i sztućce, zmywarka i zlew, blat roboczy i wreszcie płyta grzewcza i piekarnik. Taki układ zapewnia doskonałą funkcjonalność w kuchni – dzięki temu, że wszystko mamy w zasięgu ręki, a podstrefy świetnie ze sobą współgrają, poszczególne czynności przebiegają sprawnie i bez zbędnego bałaganienia. A skoro mamy już rozplanowany układ, najwyższa pora wybrać nowoczesne i bardzo funkcjonalne rozwiązania. W kuchni – czy to nowoczesnej, skandynawskiej, angielskiej czy też loftowej są one wprost niezbędne!

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Poza dopasowanie odpowiedniego układu poszczególnych stref, w więc mebli i sprzętów, już na etapie planowania warto przewidzieć co gdzie będziemy przechowywać. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam wybrać spośród tak wielu, nowoczesnych systemów najbardziej funkcjonalne rozwiązania w kuchni, ale rzeczywiście zdadzą one egzamin w praktyce. Przykładowo, do przechowywania produktów typu mąki, kasze, ryż, makarony idealnie sprawdzą się funkcjonalne szafki kuchenne typu cargo. Szuflady na sztućce, ale też te, na zastawę stołową warto natomiast wyposażyć w odpowiednie przegródki. W szafce narożnej nie powinno natomiast zabraknąć systemu magic corner lub lemans. A jeśli z kuchni korzystamy naprawdę intensywnie, codziennie przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny, a do tego regularnie zapraszamy gości, dla których gotujemy i pieczemy popisowe dania, na pewno nie pożałujemy inwestycji w tak funkcjonalne rozwiązania w kuchni, jak dodatkowo wysuwany blat roboczy, czy wysuwane deski do krojenia. Sprzątanie ułatwi natomiast wysuwany selektor odpadów.

Warto przeczytać