drukuj

Jaka szafka pod telewizor?

Trudno zaprzeczyć temu, że mimo upływu wielu lat, absolutnie niesamowitego rozwoju technologii oraz zmieniających się trendów, telewizor wciąż jest jednym z najważniejszych sprzętów w każdym salonie i w każdym domu w ogóle. Mało tego, co i rusz zyskuje on nowe funkcjonalności. Prócz kanałów telewizji naziemnej/kablowej/cyfrowej, możemy dziś podłączyć do niego konsolę do gier, kino domowe, a nawet korzystać z internetu, a więc tak popularnych serwisów, jak Netflix, HBO Go, YouTube. Tradycyjnie telewizor umieszczamy naprzeciwko kanapy/narożnika. Taki układ zapewnia maksymalną wygodę podczas (nierzadko wielogodzinnego) oglądania. Według uznania możemy go ustawić lub zawiesić na ścianie. Tak czy inaczej potrzebujemy odpowiedniej komody na RTV (nawet jeśli nie na TV to na dekoder, konsolę, kino domowe, głośniki). Jak szafka pod telewizor będzie odpowiednia? Jaką szafkę pod wiszący telewizor, jaką pod stojący wybrać? W końcu, jaka jest odpowiednia wysokość szafki RTV?

Jaka szafka pod wiszący telewizor, jaka pod stojący?

W przypadku mebli salonowych równie istotna, co wygoda i funkcjonalność jest ich stylistyka. Nie możemy zapominać, że pokój dzienny jest przecież wizytówką naszego mieszkania/domu, pomieszczeniem reprezentacyjny. W związku z tym, naprawdę warto dobrze się zastanowić jaka szafka pod telewizor rzeczywiście podkreśli estetykę wnętrza, a jednocześnie będzie praktyczna – pomieści niezbędne sprzęty, ukryje kable itp. Oczywiście nie bez znaczenia przy wyborze komody na RTV jest rodzaj i rozmiar telewizora, a także to, gdzie ostatecznie zdecydujemy się go umieści. Wówczas to możemy przemyśleć jaka szafka pod telewizor wiszący, a jaka pod stojący będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Na pewno musimy mieć przy tym na uwadze proporcje – szerokość i wysokość szafki RTV powinna być dopasowana do rozmiaru telewizora. Przy założeniu, że dysponujemy jednym z nowoczesnych modeli (pomiędzy 43 a 60 cali), optymalną opcją wydaje się komoda na RTV o szerokości około 140 cm.

Wysokość szafki RTV

Równie istotna, co szerokość jest wysokość szafki RTV. W tym przypadku również warto się zastanowić jaka szafka pod telewizor wiszący, natomiast jaka pod stojący będzie odpowiednia. W pierwszym przypadku komoda na RTV może być nieco niższa, w drugim zazwyczaj powinna być wyższa. Wiele zależy przy tym od wysokości kanapy. Chodzi o to, by telewizor znajdował się na wysokości naszych oczu, gdy siedzimy na sofie/fotelu. W większości idealne okazują się salonowe szafki RTV o wysokości około 50-60 cm. Co poza tym? Jaką szafkę pod telewizor wybrać?

Komoda na RTV

Szerokość i wysokość szafki RTV to niewątpliwie dwa najistotniejsze parametry. Niemniej, jeśli komoda na RTV ma spełnić nasze oczekiwania co do funkcjonalności, jak i estetyki, powinna być jeszcze w miarę możliwości pojemna (szafki, szuflady, półki), a także designerska. Na szczęście współcześnie możemy przebierać w rozmaitych modelach, poczynając od szafek w stylu klasycznym i angielskim, poprzez te, inspirowane estetyką skandynawską lub prowansalską, kończąc na komodach na RTV nowoczesnych i loftowych.

Warto przeczytać