drukuj

W jakim stylu blat do kuchni?

Wybór blatu do kuchni często wynika ze stylu, w jakim ma być utrzymane wnętrze.
Kuchnie angielskie to najczęściej drewno czy kamień, kuchnie nowoczesne – laminat czy kwarcogranit, a kuchnie skandynawskie – laminat lub drewno.
Czasem jednak lubimy przełamywać konwencję i zdarzają się nowoczesne wnętrza z ciepłymi, drewnianymi blatami czy stylowe kuchnie z całkiem prostymi, nowoczesnymi blatami.

Jaki kolor powinien mieć blat? Monokolory są cudowne i obecnie bardzo modne, ale (zwłaszcza w bieli) wymagają większej troski o czystość. Tak więc często nasi klienci wybierają jakieś wzory.
Modne są również kontrasty – np. biała kuchnia plus czarny blat. My natomiast widzimy dużo plusów rozwiązania przeciwnego – gdy blat jest utrzymany w podobnej tonacji jak kuchnia – takie rozwiązanie mniej się opatruje użytkownikowi z upływem czasu. Ale to wszystko jest kwestią gustu i każdy powinien wybrać to, co dla niego wydaje się najlepsze.

Podczas wyboru blatu do kuchni jednak nie kierujmy się wyłącznie walorami estetycznymi, ale zwróćmy także uwagę na jego trwałość i odpornośc na uszkodzenia .
Blat do kuchni musi być odpory na wilgoć, wysoką temperaturę, środki czyszczące, obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a do tego zapewnić wygodną pracę.

Jeśli lubimy drewno – decyzja wydaje się prosta. Jednak nie zawsze musi to być lite drewno. Delikatne drewno możemy z powodzeniem zastąpić blatem typu postforming.

A jak nie drewno i postforming to co?
Polecam blaty z kwarcogranitu i granitu. Wśród zalet, które mają to opcja podwieszanego zlewu, frezowanego ociekacza czy zrównania poziomu płyty grzejnej z blatem.

Warto przeczytać


Andrzej Jackiewicz
Projektant
+48 601 302 791
andrzej.jackiewicz@chobot.pl
www.chobotdesign.pl