drukuj

Kuchenne meble matowe – czyszczenie i pielęgnacja

O ile do kuchni nowoczesnych i skandynawskich idealnie pasują meble lakierowane, o tyle klimat wnętrz angielskich, prowansalskich i Hamptons najlepiej podkreślają meble matowe. Czyszczenie tychże nieco różni się od sposobu pielęgnacji bardzo popularnych w ostatnich latach frontów na wysoki połysk. Na szczęście, nie mamy czego się obawiać – współcześnie mycie mebli kuchennych, czy to lakierowanych, czy matowych zupełnie nie jest uciążliwe, oczywiście pod warunkiem, że wiemy jak to robić i po jakie środki sięgnąć. Wobec tego, jak czyścić meble kuchenne o matowej powierzchni oraz czym czyścić matowe meble kuchenne?

Mycie mebli kuchennych

W każdym mieszkaniu/domu, pomieszczeniem, w którym brudzi się najszybciej i najintensywniej prawdopodobnie jest kuchnia. W końcu to tu przygotowujemy posiłki, w związku z czym na blacie i podłodze co chwilę gromadzą się okruchy, a różnego rodzaju płyny (napoje, zupy, sosy itp.) zachlapują właściwie wszystkie powierzchnie. Do tego dochodzą opary z gotowanych potraw oraz tłuste plamy, głównie spowodowane smażeniem na oleju. W związku z tym, jeśli chcemy, by mimo wszystko w kuchni było w miarę możliwości czysto, a piękne meble na wymiar (np. w stylu angielskim, prowansalskim lub Hamptons) wyglądały jak nowe nawet po latach, najlepiej sprzątać tu na bieżąco. Powinniśmy przy tym pamiętać, że zamiatanie/odkurzanie, zmywanie naczyń oraz przecieranie blatu zwykle jest niewystarczające. Trzeba jeszcze zadbać o regularne mycie mebli kuchennych, w przeciwnym razie stopniowo zacznie je pokrywać warstwa tłuszczu, kurzu oraz plam z jedzenia/picia. Jednak, jak czyścić meble kuchenne skutecznie i tak, by przypadkowo ich nie uszkodzić? Jakie preparaty wybierać w tym celu? Czym czyścić meble kuchenne?

Jak czyścić meble kuchenne?

W większości przypadków mycie mebli kuchennych nie sprawia większych problemów. Nie inaczej jest z meblami matowymi. Czyszczenie frontów o matowej powierzchni zwykle sprowadza się do przetarcia ich ścierką zwilżoną w roztworze ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. O ile szafki nie są mocno zachlapane tłuszczem lub innymi, trudnymi do usunięcia plamami, taki preparat powinien bez problemu poradzić sobie z niewielkimi zabrudzeniem. Ważne natomiast, aby wybrać miękką szmatkę, np. z mikrofibry. Odradza się natomiast ostre gąbki i zmywaki, ponieważ te, mogłoby porysować matowe fronty. W takim razie co robić, gdy zanieczyszczenia są silniejsze? Czym czyścić matowe meble kuchenne?

Czym czyścić matowe meble kuchenne?

Jak czyścić meble kuchenne? Bez wątpienia jednym z lepszych sposobów jest w miarę częste mycie mebli kuchennych (zarówno półek i szuflad wewnątrz, jak i frontów) przy użyciu miękkiej ścierki zwilżonej w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Niemniej, jeśli na co dzień dużo gotujemy, musimy liczyć się z tym, że raz na jakiś czas mogą przytrafić się nam poważniejsze zabrudzenia, z którymi płyn do mycia naczyń sobie nie poradzi. Co wówczas robić? Czym czyścić matowe meble kuchenne? Otóż, w takich przypadkach warto skorzystać ze starych, sprawdzonych domowych sposobów, np. mycia szafek roztworem ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, octu i soku z cytryny, wody z amoniakiem (łyżka amoniaku na litr wody) lub wody z sodą oczyszczoną (4 łyżki sody na litr wody). Jeśli natomiast kuchenne fronty tu i ówdzie pokrywają plamy z tłuszczu (np. po smażeniu), a domowe metody zawodzą, najlepiej sięgnąć po detergenty, pamiętając o tym, by stosować je jedynie miejscowo na meblach matowych. Czyszczenie przy użyciu płynu do mycia szyb lub mleczka jest wówczas nie tylko najskuteczniejsze, ale i bezpieczne dla matowych powierzchni.

Warto przeczytać