drukuj

Rodzaje uchwytów do mebli kuchennych

Rodzaje uchwytów do mebli kuchennych

Choć w dzisiejszych czasach pod wieloma względami można liczyć na profesjonalnych projektantów i dekoratorów wnętrz, pewne decyzje ostatecznie musimy podjąć samodzielnie. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji kuchni. To my sami powinniśmy wiedzieć w jakim stylu kuchnie podobają nam się najbardziej, najlepiej wpisują się w estetykę naszego domu/mieszkania, spełniają nasze indywidualne oczekiwania. Zarówno o designie, jak i funkcjonalności kuchennych szafek decyduje co najmniej kilka czynników, a mianowicie ich wymiary, materiał z jakiego zostały wykonane, kolorystyka i wzornictwo, sposób wykończenia powierzchni, a nawet… uchwyty. Na szczęście, obecnie do wyboru mamy różne rodzaje uchwytów do mebli kuchennych. Czym różnią się poszczególne? Jakie są ich zalety i wady? Jakie uchwyty do szafek kuchennych stanowić będą najpiękniejsze dopełnienie wnętrza w stylu angielskim, hamptons, nowoczesnym, skandynawskim, loftowym, prowansalskim?

Uchwyty porcelanowe

Zastanawiając się jakie uchwyty do mebli kuchennych będą pasowały najlepiej do ogólnej stylistyki, z pewnością warto zorientować się w dostępnych na rynku rodzajach uchwytów do mebli kuchennych. Pierwszą godną polecenia opcją są tradycyjne uchwyty porcelanowe na metalowej podstawie stylizowanej na ponadczasowe srebro lub szlachetne, postarzane złoto. Uchwyty porcelanowe przepięknie prezentują się zwłaszcza na tle mebli w kuchniach w stylu angielskim i prowansalskim, ale też hamptons. Utrzymane w estetyce retro oraz inspirowane rustykalnym wzornictwem przepięknie podkreślają romantyczny charakter tak typowy właśnie dla wnętrz w stylu angielskim i prowansalskim. Co innego pozostałe dwa popularne rodzaje uchwytów do mebli kuchennych, czyli uchwyty relingowe oraz uchwyty krawędziowe na wymiar.

Rodzaje uchwytów do mebli kuchennych

Uchwyty relingowe

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów uchwytów do mebli kuchennych, zarówno tych, w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, a zwłaszcza skandynawskim są tzw. uchwyty relingowe. Są one na tyle uniwersalne, a jednocześnie niesamowicie praktyczne w użytkowaniu, że sprawdzają się właściwie w każdej kuchni. Proste, minimalistyczne, podłużne, a do tego dostępne w kilku różnych długościach i kolorach, m.in. srebrnym, czarnym, złotym to idealne rozwiązanie do każdej szafki i szuflady. Niemniej, zastanawiając się jakie uchwyty do szafek kuchennych wybrać, warto wziąć pod uwagę również uchwyty krawędziowe na wymiar.

Uchwyty krawędziowe na wymiar

Równie popularnym rodzajem uchwytów do mebli kuchennych, co tradycyjne uchwyty porcelanowe oraz uniwersalne uchwyty relingowe są dziś uchwyty krawędziowe na wymiar. Tego typu uchwyty pasują przede wszystkim do mebli nowoczesnych o gładkich, lakierowanych frontach. Uchwyty krawędziowe na wymiar dopasowuje się do szerokości drzwiczek szafki bądź do szuflady. Są one niemalże niewidoczne, a dzięki temu bardzo subtelne.

Warto przeczytać