Płyty gazowe i indukcyjne są obecnie najczęściej wykorzystywane w polskich kuchniach i chyba nie trzeba przekonywać już nikogo, że płyta grzewcza to jedno z najważniejszych urządzeń w tych pomieszczeniach. Wybierając najlepszy model do zabudowy, należy wziąć pod uwagę kwestie, takie jak: istniejące przyłącza i koszty urządzenia. Warto też zastanowić się nad naszym stylem życia i preferencjami kulinarnymi.
Przed wyborem najlepszej opcji polecamy też lepiej poznać te urządzenia, gdyż jest istnieje między nimi całkiem sporo różnic.
Płyta indukcyjna to rodzaj płyty elektrycznej, gdzie dodatkowo wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Urządzenie przetwarza energię w ciepło nie na płycie, lecz w dnie naczynia. Do korzystania z płyty indukcyjnej konieczna jest trójfazowa instalacja elektryczna.
Zalety płyty indukcyjnej:
Wady płyty indukcyjnej:
Płyty gazowe to rozwiązanie, które cenią osoby lubiące gotować tradycyjnie, na tzw. „żywym ogniu „. Do zainstalowania płyt konieczne jest podłączenie budynku do sieci gazowej, ale ewentualnie można korzystać też z gazu w butlach. To jednak wymaga dodatkowego miejsca na jej przechowywanie, co należy wziąć pod uwagę projektując kuchnię. Płomień w opisywanym urządzeniu jest otrzymywany w wyniku spalania gazu wydobywającego się z palników. Na rynku mamy trzy rodzaje płyt gazowych: emaliowane, ze stali nierdzewnej i z hartowanego szkła.
Zalety płyty gazowej:
Wady płyty gazowej:
W razie pytań i wątpliwości, które nasuwają się w związku z wyborem płyty w trakcie remontu lub urządzania nowej kuchni, zapraszam na moje dyżury w Fabryce Wnętrz Chobot jak i w Warszawie na ul. Kłobuckiej 23b.