drukuj

Z czego meble do łazienki?

Z czego meble do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym szczególnie zależy nam na czystości i komforcie. Tu chcemy móc poczuć się jak w domowym spa, zrelaksować po długim dniu, oderwać od problemów codzienności, zapewnić sobie chwilę przyjemności. W związku z tym, na etapie remontowania domu/mieszkania należy dobrze przemyśleć projekt łazienki. Poza tym, że ładna i przytulna, powinna jeszcze być wygodna i praktyczna. Nie wolno nam zapominać, że jest to wnętrze, które urządzamy na lata, że panują tu specyficzne warunki. Dlatego równie istotna, co wybór odpowiednich podłóg i ścian oraz sanitariatów, jest inwestycja we właściwe meble. Z czego meble do łazienki kupić? Z jakiego materiału szafki i półki będą modne i trwałe?

Z czego meble łazienkowe? Jakie kryteria musi spełniać materiał?

Wybierając poszczególne elementy wyposażenia powinniśmy dobrze się zastanowić z czego meble do łazienki wybrać. W pomieszczeniu tak bardzo narażonym na wilgoć, materiał wykorzystany do produkcji mebli ma ogromne znaczenie. Właściwa impregnacja, sposób wykończenia i dostosowanie do specyficznych warunków to w tym przypadku absolutna podstawa. Tyczy się to zarówno obicia szafek i półek, jak i ich wypełnienia. W zależności od tego, z czego meble łazienkowe zostały wykonane ryzyko puchnięcia i odkształcania może być wysokie, niskie lub znikome. Jakie materiały są zatem polecane do łazienki? Z czego meble do łazienki wybrać? Które z dostępnych rodzajów drewna, płyty, sposobów wykończenia zapewnią trwałość mebli?

Z czego meble do łazienki?

Z czego meble do łazienki – drewno czy płyta?

Biorąc pod uwagę ilość i różnorodność dostępnych współcześnie materiałów, a także sposobów wykańczania powierzchni, pytanie o to, z czego meble do łazienki wybrać jest jak najbardziej zasadne. Jako, że w pomieszczeniu tym często unosi się para wodna, a woda spod prysznica/wanny/umywalki nierzadko chlapie na meble, przede wszystkim powinny one doskonale znosić wilgoć. Poleca się więc meble z płyty, lecz co ważne, takiej, która ma większą gęstość i łączenia bazujące na żywicach melaminowych bądź izocjaninowych zapewniających wysoką odporność na wilgoć. Na frontach płyt można stosować różne laminaty, folie i lakiery. Zwolennicy klasyki i materiałów naturalnych mają natomiast do wyboru kilka gatunków drewna. Tu na uwagę zasługują przede wszystkim te, pochodzących z egzotycznych zakątków świata, np. jatobe, cedr, teak, doussie, wenge, lapacho. Natomiast, jeśli chodzi o gatunki rodzime sprawdzi się dąb, buk, wiąz, modrzew, jesion. Kluczowa jest jednak właściwa impregnacja drewna (olejowanie, woskowanie, bejcowanie bądź malowanie).

Warto przeczytać