drukuj

Jak łączyć style w mieszkaniu?

Jak łączyć style w mieszkaniu?

Łączenie stylów we wnętrzu to bez wątpienia jeden z istotniejszych trendów w architekturze ostatnich lat. Mieszanie stylów w obrębie jednego mieszkania, a nawet pomieszczenia nie tylko jest bardzo na czasie, sprawia, że staje się one oryginalne i nietuzinkowe, ale też daje nam niesłychaną wolność, swobodę. Nie musimy już wybierać, ograniczać się do jednego stylu, który być może za chwilę wyjdzie z mody, albo po prostu nam się znudzi. Jeśli więc nie potrafisz lub po prostu nie chcesz decydować się na konkretny styl – klasyczny, nowoczesny, angielski, skandynawski czy też loftowy – pamiętaj, że możesz dopasować do siebie elementy różnych stylów w mieszkaniu. Podpowiadamy jak łączyć style w mieszkaniu!

Łączenie stylów we wnętrzu

Łączenie stylów we wnętrzu daje nam ogrom możliwości! Przede wszystkim jednak, poprzez połączenie elementów pochodzących z różnych stylów, w mieszkaniu z całą pewnością łatwiej będzie nam stworzyć przestrzeń będącą odzwierciedleniem nas samych, naszych preferencji, gustu, a także sprzeczności, które w gruncie rzeczy składają się na pewną całość, harmonię. Oczywiście powinniśmy trzymać się przy tym kilku zasad, dzięki którym unikniemy absolutnego chaosu. Jak łączyć style w mieszkaniu? Wyjaśniamy, na czym polega mieszanie stylów i jak robić to z wyczuciem!

Jak łączyć style w mieszkaniu?

Różne style w mieszkaniu

Jak łączyć style w mieszkaniu? W jaki sposób stworzyć oryginalne, stylowe wnętrze, w którym z jednej strony będzie panowała harmonia, z drugiej nie zabraknie nutki ekstrawagancji? Umiejętne mieszanie stylów to klucz do sukcesu. Jeśli nie chcemy przesadzić, doprowadzić do nieładu, pamiętajmy, aby zachować pewien umiar. Już na etapie projektowania powinniśmy zadecydować co najbardziej nam się podoba. Dwa różne style w mieszkaniu to rozsądna ilość, przynajmniej na początek. Zastanówmy się więc, jakie dwie konwencje chcemy wprowadzić do swojego domu, pamiętając o proporcjach. Musimy wytypować, który styl będzie wiodący, a który będzie go uzupełniał. Co dalej? Na czym właściwie polega mieszanie stylów?

Mieszanie stylów

Ustalenie bazy, czyli dwóch stylów, na których zbudujemy aranżację to oczywiście podstawa, pierwszy krok do finezyjnego mieszania stylów. Jednak co dalej? Jak łączyć style w mieszkaniu, by osiągnąć zamierzony efekt, tj. wnętrze nadzwyczajne, wyjątkowe, w którym wciąż panuje estetyczny ład i wbrew pozorom wszystko do siebie pasuje, przepięknie ze sobą współgra? Otóż, musimy skomponować paletę barw, jakie będą się przewijały w pomieszczeniu, a także zdecydować się na konkretne materiały. W tym przypadku warto zachować pewien umiar – postawić na podobne tkaniny i struktury. Spróbujmy też poszukać wspólnych mianowników pomiędzy z pozoru tak różnymi stylami w mieszkaniu (np. barwa, materiał, motyw, kształt). W końcu, pamiętajmy o dodatkach, które dopełnią styl wiodący.

Warto przeczytać